استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت هم افزایی ملی برای تقویت اعتماد عمومی در جامعه گفت: زیباترین جلوه های انسجام ملی در برهه های مختلف از جمله ماه های اخیر و در جریان مقابله با کرونا شکل گرفت.

 دکتر ارسلان زارع، امروز (سه شنبه) در نشست با اعضای خانه احزاب استان با تبریک پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان و تشکر از مردم، گروه های سیاسی، و نیز احزاب به سبب فعالیت های موثر در جریان شیوع ویروس کرونا و اقدامات پیشگیرانه به ویژه در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ احزاب را گروه های منسجم مردمی در قالب واحدهایی شناسنامه دار خواند که از مولفه های اثرگذار تقویت و انسجام ملی به شمار می روند.

وی اظهار داشت: باید بپذیریم که امروزه با توجه به تحولات جهانی، دولت ها بدون در نظر گرفتن نقش احزاب و مردم نمی توانند برنامه های توسعه ای خود را به پیش ببرند و در سایه تقویت همگرایی و همبستگی ملی از رهگذر استفاده از ظرفیت ارتباط با مردم است که انسجام ملی محقق می‌شود.

دکتر زارع تصریح کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی جنگ تبلیغاتی و روانی گسترده ای علیه ملت ایران از سوی دشمنان به راه افتاد و بویژه طی سال های اخیر این جنگ با اهرم های بی شمار رسانه ای، تشدید شده و دشمنان در تلاشند به هر نحوی از انحاء شکاف و دودستگی در کشور ایجاد کنند در حالیکه زیباترین جلوه های انسجام ملی را در برهه های مختلف از جمله ماه های اخیر شاهد بوده ایم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به این امر که جبهه استکبار می‌کوشد موفقیت های کشور را کم رنگ جلوه داده و بی اثر کند و با بزرگ نمایی کاستی ها ، نه دولت بلکه نظام اسلامی را ناکارآمد نشان دهد ، افزود: به خاطر داشته باشیم که منافع ملی کشور در اولویت قرار دارد و  در شرایطی هستیم که باید انسجام را حفظ کنیم  و بدنبال تقویت پایه های اقتدار ملی باشیم.

وی بیان داشت: هیچ کس نمی تواند ادعا کند که بدون کمک مردم، می توانیم مشکلات را حل کنیم بلکه باید میان همه بخش های اداره کشور همدلی بوجود آوریم و جایگاه مردم را در عمل و تصمیم گیری ها بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم.

دکتر زارع، احزاب را محمل مناسبی برای تجلی اراده ملی در رفع مشکلات ، شناسایی چالش ها و برنامه ریزی عملیاتی بمنظور حل کاستی ها و دشواری ها دانست و یادآور شد: در مراسم افتتاح خانه احزاب گیلان نیز که دی ماه سال گذشته برگزار شد، به تصریح بیان داشتم که باید به رشد و توسعه احزاب در عرصه های مختلف اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی توجه شود.

استاندار گیلان بیان کرد: امروز کشورمان همچون دیگر نقاط دنیا درگیر ویروس و بیماری شده که تجربه جدیدی از مدیریت عمومی جامعه را پیش روی ما نهاده و طی دو ماه اخیر شاهد جلوه های کم نظیری از عزم ملی برای مقابله با این بیماری در کشور بودیم؛ آحاد مردم و فعالان مدنی و سیاسی گام در این عرصه نهادند تا آلام را کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه احزاب با ظرفیت های خوبی که در انسجام بخشی اجتماعی دارند می‌توانند اثربخشی قابل قبولی در مدیریت فضای عمومی جامعه داشته باشند ، گفت: با توجه به ارتباط احزاب با لایه های درونی مردم، باید هم نقش آموزشی خود را ایفا کنند و هم تجربیات‌شان را به نسل های جوان انتقال دهند تا در این شرایط با تقویت همدلی مردم ، مسئولان و همه نهادها ، رفع مشکلات تسهیل و تسریع شود.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: باور دارم که باید زمینه ای را در جامعه فراهم سازیم که فضا برای اقناع نسل جوان در خصوص مدیریت کشور در چنین شرایطی، ایجاد شود و در عین حال؛ با آنان به گفت وگو بنشینیم و در چنین صورتی است که قدرت ملی استحکام می‌یابد.

وی تاکید کرد: به خاطر داشته باشیم هم افزایی همه نیروهای فعال سیاسی و اجتماعی، موجب تقویت اعتماد عمومی می شود و این، یک افتخار ملی است که فضای امیدوارانه ای در کشور ایجاد کنیم زیرا در سایه امید، زندگی جاری خواهد بود.

سهیلا مدارایی رئیس خانه احزاب گیلان نیز در این نشست بر ضرورت توجه به دشواری های ناشی از کرونا برای اقشار آسیب پذیر جامعه تأکید کرد و گفت؛ انتظار است دولت حمایت های مالی خود از این اقشار بیشتر و ادامه دهد

در ادامه ۱۸ نفر از دبیران کل، دبیران استانی و نمایندگان احزاب در خصوص موضوعاتی همچون افزایش سرعت اینترنت در روستاها، حمایت از خانواده های کم بضاعت، ادامه فعالیت پروژه های عمرانی، توجه به اقتصاد کشاورزی استان، برنامه ریزی برای توسعه اشتغال بویژه در حوزه جوانان، اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان، نشاط بخشی در جامعه و توجه به این نیاز بانوان و نیز امنیت شغلی کارگران مطالبی مطرح کردند.

گفتنی است که خانه احزاب، از جمله نهادهای مدنی و صنفی کشور بود که در دولت محمود احمدی‌نژاد از ادامه فعالیت بازماند و به محاق رفت؛ اما با تلاش و پیگیری‌های احزاب و همکاری وزارت کشور و سایر نهادهای مسئول در دولت حسن روحانی، موفق شد تا فعالیت رسمی خود را در سراسر کشور از سر بگیرد. نشست امروز، نخستین دیدار استاندار گیلان با اعضای مجمع عمومی خانه احزاب استان گیلان بعد از راه‌اندازی مجدد این تشکل مدنی احزاب در استان گیلان به شمار می‌آید.

  • منبع خبر : اختصاصی رُوار