حال اقتصاد ایران این روزها اصلا خوب نیست. در شرایطی که تحریم و رکود، پیکره اقتصاد کشور را بیش از پیش نحیف کرده، حالا بحران پاندمی کرونا و تعطیلی اجباری بنگاه‌های اقتصادی و مشاغل مختلف، مزید بر علت شده تا بسیاری از مردم و صاحبان سرمایه‌های خرد و کلان، با هدف حفظ ارزش سرمایه‌های خود، به دنبال راهی باشند تا بلکه حاصل دسترنج‌شان را از گزند و آسیب مصون نگه‌دارند.

در شرایطی که نظام مالی و اقتصادی کشور در انتظار شوک ناشی از موج تعطیلی‌های اخیر به سر می‌برد، شاخص بورس اوراق بهادار ایران، با شکستن رکوردهای پی در پی، همچنان به صعود تاریخی خود ادامه می‌دهد.

درحقیقت به نظر می‌رسد که بازار بورس به عنوان یک مرکز سرمایه‌گذاری دم دستی، توانسته حجم قابل توجهی از نقدینگی‌های سرگردان جامعه را به خود جلب کرده و تب سرمایه‌گذاری در بورس را به شکل بی‌سابقه‌ای فراگیر کند. با همه این اوصاف اما صاحبان این سرمایه‌ها باید توجه کنند که اعتماد به فضای کاذب بورس، برابر با بر باد دادن سرمایه چند ساله آنها خواهد بود و این تب بورس، تب سردی است که به سرعت فروکش خواهد کرد.

بسیاری از ناظران و کارشناسان اقتصادی معتقدند که هجوم سرمایه‌های خرد فعالان غیرحرفه‌ای و نوپا به بورس باعث ایجاد این حباب کاذب شده است. از این رو مردم و به خصوص همین جوانان و فعالان اقتصادی خرده‌پا که تجربه چندانی در این سبک سرمایه‌گذاری‌ها ندارند، با ترکیدن حباب بورس، در صف نخست مالباختگان قرار خواهند داشت و زمینه‌ساز ایجاد بحرانی همچون بحران صندوق‌های مالی و اعتباری غیرمجاز خواهند شد. این سرمایه‌گذاران می‌بایست دقت زیادی به خرج دهند تا تصمیمات عجولانه، احساسی و غیرحرفه‌ای آنان دربورس، نهایتا منجر به برباد رفتن تمام سرمایه آنها نشود. اگرسرمایه‌گذاران نسنجیده وارد فضای کاذب بورس شوند، حاصل جمع سرمایه‌گذاری آنان، یک پشیمانی دیرهنگام خواهد بود.

همیشه فضای بورس باید با فضای اقتصادی کشور هماهنگ باشد. این فضای مثبت و شاخص‌های رو به صعود، به نظر کاذب و غیرمنطقی می‌آید. وقتی اکثر کارخانه‌ها تعطیل است و ایران همانند سایر کشورهای دنیا به دلیل شیوع کرونا ویروس و حتی شرایط قابل پیش‌بینی پساکرونا در رکود و سکون اقتصادی به سر می برد، لاجرم نمی‌توان به فضای فعلی بورس و شاخص‌های رو به رشد آن اعتماد کرد. فعالیت در بورس همتراز با اقتصاد پویا و فعال است که در حال حاضر چنین چشم‌اندازی در کوتاه مدت دیده نمی‌شود. تب سرد بازار سرمایه ایران، امروز نیازمند دقت عموم مردم، خصوصا فعالان خرده‌پا از یک سو و مداخله موثر و تجویز یک تب بر کوتاه مدت، از سوی نهادهای مسئول در حوزه تنظیم بازار است.


انتشار و بازنشر یادداشت‌ها در پایگاه خبری رُوار به منزله تایید نظر نگارنده نیست؛ این اقدام به منظور اطلاع‌رسانی و با هدف آشنایی مخاطبان این رسانه با دیدگاه‌ها و نظرات مختلف انجام می‌شود.


 

  • نویسنده : کیوان حسن‌پور لسکوکلایه
  • منبع خبر : اختصاصی رُوار