ضرورت حفظ منابع طبیعی( زیستگاه طبیعی موجودات) چیست؟ به عبارتی دیگر موانع و عواملی که منجر به از بین رفتن منابع طبیعی شده است چیست و چگونه با آن عوامل باید برخورد کرد.؟

دلایل متعددی وجود دارد که منجر به تخریب منابع طبیعی بخصوص در گیلان و مازندران شده است:
۱- مسائل اقتصادی و معیشتی مردم
مردم برای گذاران زندگی خود بخش وسیعی از منابع رو ازبین می برند. مثلا” برش درخت و عدم جایگزینی آن، چرای دام و بخصوص ورود بی رویه دامها در جنگل و منابع طبیعی، سوزاندن جنگل هنگام تفریح،….
۲- دفن زباله های شهری در طبیعت
متاسفانه مشاهده زیادی شده خیلی از شهرها زباله‌های شهری در منطقه جنگلها دفن شده یا رها شده است. که جای تاسف بسیار دارد.
۳- استفاده ناصحیح از طبیعت و طبیعت گردی در منطقه گیلان و مازندران
مثال بارز آن توسط مهمانان و بومی ها بوته ها و درخچه ها خشک و سوزانده می شوند. و آتش در جنگل رها می گردد.
۴- عدم نظارت صحیح از محدوده منابع طبیعی
۵- واگذاری بسیاری از مناطق بکر منابع طبیعی توسط بعضی از مدیران بی کفایت به رانت های مافیایی و شبکه ای و گروهای غیر مجاز به نام توسعه گردشگری
۶- تخریب منابع طبیعی توسط آبادگران به اصطلاح جاده ای و عمرانی
بسیاری از مناطق خوب جنگل توسط همین آبادگران که بیان می دارند با نقشه و برنامه ریزی جاده احداث می کنند و از میان جنگلها راههایی ساخته می شود صدمات جبران ناپذیری به زیست محیط طبیعی وارد می آورند. وقتی جاده ساخته می شود قطعا” دو طرف جاده احداث تفرجگاه و تسهیلات رفاهی و مسکونی، صورت می گیرد. ساخت هتل و الی آخر….
راهکار چیست؟
برای احیای منابع طبیعی چکار باید کرد؟
اول باید از مجلس و قانونگذاری شروع کرد. مجلس باید قانونی را مدون کند به نفع طبیعت و احیای طبیعت. در واقع مجلس با تصویب قانون اجازه هرگونه احداث تفرجگاه ، گردشگری و جاده حتی المکان از جنگل را صلب نماید. واگذاری زمین منابع طبیعی تحت هر شرایطی به افراد یا گروهای منفعت طلب و سودجو تحت عنوان ایجاد طرحهای گردشگری ممنوع گردد. برای کشاورزان و دامداران قوانینی مدون گردد جهت ارائه تسهیلات کشاورزی و دامداری و کمک به آنها جهت استفاده از مراتع نه جنگل!
دولت نیز با دادن یارنه مفید به کشاورزان باعث تشویق در تقویت منابع طبیعی گردد. مدیران و شهردارها باید با برنامه ریزی دقیق مشکل زباله گیلان و مازندران را اساسی حل کنند. مجلس قانونی تصویب کند و بودجه ای مناسب برای مشکل زباله های دو استان پیش بینی نماید. همچنین دولت در انتخاب مدیران کارآمد، دلسوز، قاطع و متخصص در این خصوص کوشا و خرد جمعی به کار ببندد. مجلس باید کار نظارتی دقیق در این زمینه انجام بدهد. مراجع قضایی و بازرسی در کار نظارت به داد منابع طبیعی برسند. اینها راهکارهای اساسی برای حفظ محیط زیست ما است. دوستان و مخاطبان عزیز امروز در کشور ما ایران عزیز به دلیل عدم رعایت زیست محیطی، منابع بکر ما در حال از دست رفتن است. مطمئن باشید اگر چاره ای جدی نیاندیشیم آیندگان از ما رنجور خواهند بود و فرزندان ما از دست ما شاکی می گردند. ضمن اینکه سلامتی خود ماها هم در خطر جدی است. هیچ به اطراف خودتان ملاحظه نمودید چقدر بیماری های لاعلاج و سرطانی زیاد شده است و چه معضلاتی را برای سلامت ایجاد نموده. در آینده نزدیک موضوعاتی از این قبیل را بیشتر توضیح خواهم داد.

  • نویسنده : کیوان حسن‌پور لسکوکلایه
  • منبع خبر : اختصاصی رُوار