معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان، جذب حداکثری سهم استان از تسهیلات کرونا را از تاکیدات نماینده عالی دولت در گیلان اعلام و تأکید کرد: بانک ها باید نسبت به پرداخت این تسهیلات به مشمولان طبق آیین نامه همکاری داشته باشند و کم کاری در این بخش، پذیرفته نیست.

 آرش فرزام صفت در جلسه کارگروه تولید، توزیع و نظارت ستاد استانی مدیریت کرونا که به منظور هماهنگی ارائه تسهیلات حمایتی رسته‌های شغلی آسیب دیده با حضور مدیران شبکه بانکی و دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد؛ اظهار داشت: گیلان جزو نخستین استان ها در جریان درگیری با کرونا بود ولی دولت تدابیری برای جبران خسارت های ناشی از شیوع کرونا اندیشیده است.

وی ادامه داد: با وجود محدودیت های بودجه ای در سطح کلان؛ مبلغ یک هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات با شرایط آسان برای جبران خسارات واحدهای اقتصادی و صاحبان مشاغل آسیب دیده از بیماری کووید ۱۹ در گیلان مصوب شده که لازم است نسبت به جذب این میزان اعتبار، عزمی جدی در پیش گرفت.
فرزام صفت با بیان اینکه تاکنون بالغ بر چهار هزار و ۵۰۰ کارفرما و خویش فرما برای استفاده از این تسهیلات ثبت نام کرده و شش میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال به متقاضیان پرداخت شده، افزود: میزان فعلی ، رضایتبخش نیست و دستگاه های اجرایی وظیفه دارند نسبت به اطلاع رسانی گسترده به کسانی‌که مشمول دریافت تسهیلات هستند، اقدام کنند.
وی تکلیف بانک‌ها را پرداخت تسهیلات در مدت یک هفته و با سهل ترین روش بر اساس آیین نامه دانست و تاکید کرد: کم کاری بانک ها به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان حل مشکلات حوزه تولید و اشتغال در استان را نیازمند عزم همگانی و اقداماتی اثربخش خواند و افزود: فعالیت های حمایتی باید مستمر باشد و پیگیری های لازم جهت اجرای آن نیز با دقت صورت گیرد.
فرزام صفت شناسایی واحدهای مشمول دریافت تسهیلات کرونا و معرفی صاحبان آن به بانک های عامل را از مهم ترین وظایف دستگاه های اجرایی خواند و گفت: جذب حداکثری سهم استان از تسهیلات کرونا از تاکیدات نماینده عالی دولت در گیلان است.
وی حل مشکلات حوزه تولید و اشتغال را گامی در مسیر خودکفایی استان و کاهش معضلات اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: مدیران نسبت به رفع مشکلات مردم پاسخگو باشند.
در این نشست مدیران دستگاه های اجرایی نیز گزارشی از اقدامات خود در خصوص معرفی صاحبان مشاغل و طرح های مشمول به بانک ها جهت دریافت تسهیلات مربوط به کرونا ارایه کردند.