یک کارشناس محیط زیست معتقد است که آلودگی رودخانه‌های شهر رشت به دلیل انتقال به تالاب انزلی از طریق پیربازار به شکل‌های مختلف از جمله از طریق پرندگان و ماهی‌ها به زندگی همه شهروندان گیلانی سرایت پیدا می‌کند.

رضا زمانی در گفت‌وگو با رُوار عنوان کرد: اولین نکته‌ای که می‌توان در مورد دو رودخانه زرجوب و گوهررود گفت، این است که برای بررسی وضعیت امروز این دو رودخانه ابتدا لازم است سابقه تاریخی پروژه‌هایی را که تا به امروز در ارتباط با آن‌ها اجرا شده است، بررسی کنیم.

رییس اداره محیط زیست شفت در ادامه افزود: سال ۱۳۸۴ از میان انبوهی از شهرهای ایران که بحث پروژه‌های تصفیه فاضلاب خانگی را داشتند، شهرهای رشت و انزلی هم کاندیدا شدند؛ به خاطر اهمیت تالاب انزلی که پروژه تصفیه فاضلاب خانگی شهر رشت در آن احیا شود. با اختصاص رقم ۱۴۸ میلیون دلار از محل تسهیلات بانک جهانی و ۸۸ میلیون دلار از اعتبارات دولت جمهوری اسلامی. از سال ۸۴ تاکنون ۱۳ سال می‌گذرد و فاضلاب‌های خانگی که یکی از عمده‌ترین منابع آلاینده زرجوب و گوهررود هستند، همچنان پروژه‌هایی نیمه‌کاره و دست‌نخورده‌اند.

زمانی با بیان اینکه آلودگی زرجوب و گوهررود به طور کلی به چند عامل اصلی برمی‌گردد، خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین این عوامل می‌توان شیرآبه‌های سراوان، پس‌آب‌های صنعتی و فاضلاب‌های خانگی را عنوان کرد. متأسفانه دو رودخانه شهر رشت به شریان‌های روباز فاضلاب شهری تبدیل شده‌اند. یکی از مشکلاتی که تا به حال موجب عدم توفیق در احیای این دو رودخانه شده است، این است که ما هنوز متولی سامان‌دهی و احیای این دو رودخانه را نمی‌شناسیم. آیا آب منطقه‌ای است؟ آیا آب‌وفاضلاب شهری است؟ شهرداری است؟ یا نهادی دیگر؟ به نظر می‌رسد با توجه به منابع و عوامل مختلف آلودگی رودخانه‌ها که هر کدام متولیان خاص خود را دارند، ما برای احیای این رودخانه‌ها نیازمند عزمی جمعی در سطح استان و کشور هستیم.

این کارشناس محیط زیست متذکر شد که بر اساس آخرین برآورد شرکت آب و فاضلاب، تنها بخشی از سیستم تصفیه فاضلاب شهر رشت، بالغ بر ۸۳۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت و تصریح کرد که بنابراین، رفع مشکل رودخانه‌های شهر رشت به همت و عزمی ملی نیاز دارد.

وی در پایان عنوان کرد: گوهررود و زرجوب که باید شریان‌های حیاتی زندگی مردم رشت، چه از منظر گردشگری و چه از حیث سلامتی باشند، تبدیل به شریان‌های روباز فاضلاب شهری شده‌اند. این دو رودخانه با پیوستن به هم، پیربازار روار را تشکیل می‌دهند و چون پیربازار به تالاب انزلی منتهی می‌شود، دو رودخانه شهر رشت از عمده‌ترین منابع آلاینده تالاب انزلی محسوب می‌شوند و این آلودگی به وسیله پرندگان و ماهی‌ها دوباره به زندگی شهروندان گیلانی و رشتی بازمی‌گردد.


گفت‌وگو از بهمن فاطمی – رُوار