سد لاستیکی باغبانان شهرستان فومن در غرب استان گیلان، امروز با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو و مصطفی سالاری، استاندار گیلان، به بهره‌برداری رسید.

 سد لاستیکی باغبانان فومن در پنج کیلومتری جاده فومن به ماسوله روی رودخانه ماسوله رودخان با ظرفیت حجم مخزن ۱۲۰ هزار متر مکعب، حجم تظیمی سالانه ۱۵ میلیون متر مکعب، ارتفاع لاستیک ۲٫۵ متر و طول تاج لاستیک ۵۳ متر با هزینه ۱۲۰ میلیارد ریال احداث شده است.
برای نخستین بار در ساخت این سد از لاستیک یک تکه استفاده شده که موجب استحکام و طول عمر بیشتر سد می شود؛ هدف از احداث سد لاستیکی باغبانان فومن بهبود آبیاری حدود دو هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست ، کاهش فرسایش در رودخانه و تثبیت بستر سازه های موجود، استفاده از آب مازاد رودخانه ماسوله رودخان جهت تغذیه کانال فومنات، تغذیه آب زیر زمینی، ساماندهی رودخانه و بهره برداری تفریحی و توریستی و پرورش آبزیان بوده است.
در استان گیلان برای ساخت ۱۱ سد لاستیکی برنامه ریزی شده که سد دهنه سر در آستانه اشرفیه و سد پهلوان بست در کومله لنگرود با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری به بهره برداری رسیده اند.
سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره‌برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجراء از مهمترین ویژگی های سدهای لاستیکی است که با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سیکلی، سدهای لاستیکی می‌توانند جایگزینی مناسبی برای سازه‌های مهار سیلابها در استان‌های شمالی کشور محسوب شوند.
این سدها از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده‌اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می‌شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد که از مؤلفه‌های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ است.

استاندار گیلان در مراسم آغاز عملیات بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان:

نظرات فعالین اجتماعی در خصوص سد لاسک را شنیده و پیگیری کرده‌ام

استاندار گیلان با اشاره به دغدغه فعالان محیط زیست درباره سد لاسک تصریح کرد: ظرفیت مخزن و محل احداث سد تغییر پیدا کرده و ۷۵ درصد مخزن نیز به حق‌آبه زیست محیطی اختصاص یافته که در هیچ پروژه سدسازی چنین توجهی به دغدغه های محیط زیستی سابقه نداشته است.

دکتر مصطفی سالاری در مراسم آغاز عملیات بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان با تقدیر از وزیر نیرو ،نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولانی که در اجرای این پروژه بزرگ تلاش کردند،اظهار داشت:با وجود میزان مناسب بارش ها در گیلان باید نسبت به مدیریت بهینه این منبع ارزشمند همت نمود.

وی با بیان اینکه مدیریت آب در گیلان در چهار سطح قابل تعریف است،افزود: یکی از این روش ها احداث سدهای بزرگ است که پس از سدسپیدرود که منابع آن از دیگر استانها تامین می شود،سدهای پلرود و شفارود با امکان ذخیره آن از گیلان می تواند آبی که از طریق شریان های داخلی استان وارد دریا می شود را کنترل و در بخش‌های مورد نیاز هدایت کند.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: در سطح دوم سدهای لاستیکی و طرح های آبخیزداری می تواند به نگهداشت آب یا تزریق آب به زمین کمک کند و حجم ظرفیت ذخیره آبی را بالا می برد.

استاندار گیلان با بیان اینکه در سطح سوم که مبتنی بر تاریخ گیلان است،ساخت پلهای کوچک یا همان آب بندان ها قرار دارد، افزود: از مجموع سه هزار آب بندان در سالهای گذشته امروز حدود دو هزار آب بندان در گیلان باقی مانده که در تلاشیم تا با لایرویی آنها به عنوان رویکردی که بیشترین میزان پایداری با محیط زیست را دارد، شرایط استفاده بهتر از آنها را فراهم کنیم.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه در برخی از نقاط استان ایجاد چاه‌های تکمیلی می‌تواند به ما کمک کند، یادآور شد: در سایر استانها به دلیل آسیب به سفره‌های آب زیرزمینی این امر میسر نیست اما در گیلان به دلیل بارش مناسب و بالا بودن سطح آب زیرزمینی باید حداکثر استفاده البته با مدیریت و برنامه ریزی درست  از منابع آب برده می شود.

سالاری متذکر شد: خوشبختانه هم اکنون مدیریت وزارت نیرو، مدیریتی علمی است و ما نیز خود را مکلف می دانیم که هم راستا با سیاست های دولت از مواهب طبیعی بهره مند شویم.

وی با بیان اینکه امسال دغدغه تامین آب کشاورزان وجود ندارد، افزود: سال گذشته روزهای سختی داشتیم که از ابتدای زمستان گذشته لایرویی انهار آغاز شد و هزار کیلومتر از انهار سطح استان لایروبی شدند که اقدام بی سابقه ای بود.

استاندار گیلان با اشاره به دغدغه فعالان محیط زیست درباره سد لاسک تصریح کرد: در جلسات مکرر با فعالین اجتماعی و سمن‌ها نظرات و دغدغه‌هایشان درخصوص احداث سد لاسک را شنیده و پیگیری کردم اما باید توجه کنیم که مجوزها و تعهدات لازم پس از بررسی کارشناسی و علمی صادر و تصمیم نهایی اتخاذ و اجرا شده است‌ و از طرفی ظرفیت مخزن و محل احداث دیواره سد تغییر پیدا کرده و ۷۵ درصد مخزن نیز به حق‌آبه زیست محیطی اختصاص یافته که در هیچ پروژه سدسازی چنین توجهی به محیط زیست سابقه نداشته است.

وزیر نیرو در جریان بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان عنوان کرد:

روش مدیریت استان گیلان در مقابله با سیل اخیر می‌تواند الگوی مناطق دیگر کشور باشد

وزیر نیرو در خصوص وضعیت گیلان به عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌ها از نظر نقش و سهمی که در تأمین امینت غذایی کشور دارد نیز و افزود: با توجه به این شرایط این استان نیازمند توجه و سرمایه گذاری در موضوع مدیریت منابع آب است.

دکتر رضا اردکانیان در مراسم بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان شهرستان فومن با اشاره به اینکه با توجه به برنامه‌های اجرایی در حوزه آب انتظار می‌رود در آینده نزدیک گیلان از نظر تأمین منابع آبی به شرایط مطلوب برسد، اظهار کرد: شیوه بهره برداری و مهندسی رودخانه و نیز استفاده از منابع این استان بویژه در مواجه با سیل اخیر می‌تواند الگوی مناسبی برای مناطق دیگر کشور باشد.

 اردکانیان با اشاره به اقدامات و شیوه‌نامه‌های اجرا شده در گیلان تصریح کرد: برنامه‌های مناسب و ارزشمندی که در گیلان چند ماه پیش از وقوع سیل و بارش‌های امسال انجام شد موجب بروز کمترین خسارت در این استان علی رغم میزان بالای بارش باران شد.

اردکانیان با اشاره به تشکیل کمیته هیئت ویژه بررسی و تدوین گزارش ملی سیلاب‌های اخیر به دستور رئیس جمهور، تصریح کرد: این کمیته با ترکیب از اساتید دانشگاه و متخصصان از همه دانشگاه‌های کشور در ۱۵ کارگروه عضو می‌شوند.

وی با ابزار امیدواری برای آغاز همکاری‌ها وزارت نیرو با این کمیته، افزود: انتظار می‌رود نتایج این کمیته برای مدیریت بهتر بارش‌ها و سیلاب‌ها استفاده شود. باید آمادگی داشته باشیم تا سهم برکات این نعمت را افزایش و خسارت را کاهش دهیم.

وزیر نیرو در خصوص وضعیت گیلان به عنوان یکی از مهم‌ترین استان‌ها از نظر نقش و سهمی که در تأمین امینت غذایی کشور دارد نیز و افزود: با توجه به این شرایط این استان نیازمند توجه و سرمایه گذاری در موضوع مدیریت منابع آب است.

اردکانیان با بیان اینکه در صورت وجود شرایط مطلوب حدود ۱۰۰۰ میلی متر بارندگی سالانه در این استان شاهد هستیم، گفت: در اثر این بارش‌ها سالانه حدود ۵ میلیارد متر مکعب آب شیرین داریم، بیان کرد: عدم سرمایه گذاری مناسب برای استفاده لازم از این نعمت ما را ما مشکل مواجه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مجموعا مصرف سالانه این استان حدود ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب است که در یک مقایسه ساده با توجه به ظرفیت ۵ میلیارد متر مکعبی باید مشکلی در حوزه تأمین آب نداشته باشیم، تصریح کرد: متأسفانه با و‌جود این ظرفیت ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب به طور متوسط از استان‌های دیگر آب وارد این استان می‌شود که نشان می دهد نیازمند برنامه ریزی و مدیریت مناسب‌تری در این زمینه هستیم.

 وزیر نیرو به آغاز عملیات اجرایی سد لاسک در شهرستان شفت نیز اشاره و اظهار کرد: بر اساس زمان بندی ها، این سد باید در نیمه سال ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک و دارای منابع محدود ‏آب  بوده که از توزیع زمانی و مکانی متوازنی نیز برخوردار نیست، افزود: باید با مدیریت صحیح و برنامه ریزی مناسب و با کاهش وابستگی کشور به نفت که به عنوان نقطه ضعفی از سوی دشمنان استفاده می‌شود در این زمینه اقدامات مناسبی انجام دهیم.

اردکانیان با بیان اینکه در سال‌های گذشته عده‌ای به دلیل کم آبی زمین‌های خود را فروخته و در حال حاضر این زمین‌ها به ویلا تبدیل شده اند که معضلات زیست محیطی به وجود آورده اند، گفت: اگر می‌خواهیم محیط زیست حفظ شود باید دغدغه حفظ کشاورزی را در مناطق دارای امکانات در سطح کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت بیش از ۲۵ بار خط لوله انتقال آب شرب هموطنانمان قطع شده است، بیان کرد: باید امروز که شرایط مناسبی از نظر آبی وجود دارد با مدیریت صحیح برای زمان‌های کم آبی برنامه ریزی شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه دغدغه فعالان محیط زیست در خصوص ساخت سد ها قابل احترام بوده اما باید با هوشیاری گام برداریم، افزود: باید به دنبال ایجاد زمینه‌های لازم برای اجرای مصوبه اخیر هیئت وزیران درباره کشت برنج در استان‌های شمالی باشیم که در طی سه سال به گونه‌ای عمل شود که ضمن حفظ معیشت کشاورزی و عدم آسیب به آنها کشت برنج در سایر مناطق برای کشاورزان به صرفه نباشد این بدان معنا است که برای تأمین برنج نباید به دنبال واردات باشیم بلکه زمینه را برای تولید بیشتر در استان‌های شمالی فراهم کنیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه برای رسیدن به این جایگاه نیازمند بهسازی، بازسازی و بازنگری اراضی و همچنین امکان تأمین آب تنظیم شده برای کشاورزان هستیم، ادامه داد: باید پروژه‌های تأمین منابع آب در استان گیلان با رعایت ملاحظات زیست محیطی اجرایی شود.