معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار گیلان گفت: پیشگامی نماینده عالی دولت در استان در اصلاح رفتارهای اداری موجب همراهی افکار عمومی در اجرای برنامه‌های دولت شده است.

 سید محمد احمدی روز شنبه در جلسه رفع موانع و بررسی راهکارهای توسعه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت که در راستای شفاف سازی معاملات دولت و توسعه و رونق کسب و کار بنگاه‌های اقتصادی و اتحادیه های صنفی شهرستان ها انجام شد، اظهار داشت: از سال گذشته الزام انجام تمام مراحل معاملات دستگاه‌های دولتی از طریق سامانه ستاد به ذیحسابان ابلاغ شده و هرگونه خریدی باید در این سامانه ثبت و وارد سیستم شود و خریدهای غیر رسمی مورد واخواهی دستگاه های نظارتی قرار خواهد گرفت و کنترل های داخلی نیز آن را نخواهند پذیرفت.
وی شفافیت را دلیل اصلی حمایت از چنین سامانه‌هایی عنوان و تصریح کرد: نحوه مناقصات در گذشته به شیوه سنتی نا امنی و بی‌اعتمادی در افکار عمومی را به وجود می‌آورد اما اگر کالاها از طریق سامانه ستاد انجام شود، موجب امنیت و شفاف‌سازی معاملات و به تبع آن اعتماد عمومی افزایش می‌یابد.
احمدی افزود: نباید ساختار قائم به شخص باشد و تجربیات نشان داده که مناقصات و مزایده ها و حراج های حضوری می توانست مورد هجمه قرار گیرد و تمام تلاش دولت ها و علی الخصوص دولت یازدهم و دوازدهم بر این بوده که از فساد جلوگیری کند و سیستم پاسخگویی به استعلامات و سامانه تدارکات و … از این موارد است زیرا در گذشته در بیشتر مناقصات شرکت‌های خاصی برنده می شدند و اکنون با وجود سامانه مرتبط جلوی رانت اطلاعاتی گرفته شده است.
وی با تاکید بر اجرای قانون به بهترین نحو در حمایت از تأمین‌کنندگان بومی افزود: توصیه می‌شود ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان جهت رونق کسب و کار در استان و در راستای تأمین اقلام مورد نیاز خود، ابتدا از تأمین‎کنندگان بومی در سطح استان و شهرستان‌های تابعه کالاهای خود را خریداری کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گیلان خاطرنشان کرد: نماینده عالی دولت در استان بسیاری از فعالیت‌های اصلاح رفتار اداری و شفاف‌سازی را از مجموعه دولت آغاز کرده که دستورالعمل هایی نظیر تشریفات زدایی و ساماندهی سفرهای مدیران، نظارت مردم بر دولت و… بسیار بجا بوده و افکار عمومی برای اجرای سیاست ها و برنامه های دولت با ما همراه خواهند شد.
احمدی با اشاره به لزوم همراهی افکار عمومی برای پیشبرد برنامه‌های دولت تصریح کرد: عمل به وعده‌ها و صداقت در گفتار موجب همراهی بیش از پیش مردم با دولت خواهد شد که یک نمونه آن مطالبه مردم مبنی بر جذب نیروهای بومی در راه آهن بود که با تاکیدات استاندار و نظارت مستمر بر انجام فرآیند به جهت اینکه بی عدالتی در جذب صورت نگیرد وجود دارد تا افراد بومی در شرایط مناسب و یکسان و با فضای رقابتی جذب شوند.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا