آیین نکوداشت پروفسور یوسف صمدزاده، یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه گیلان، عصر چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد.

 پروفسور یوسف صمدزاده، نوه حاج صمدخان (ازبازرگانان معتبرگیلان و بانی مسجد تاریخی حاج صمدخان در محله باقرآباد رشت) در سال ۱۳۰۶در رشت به دنیا آمد و پس از اخذ دیپلم از دبیرستان شاهپور رشت، به تهران رفت و در دانشگاه تهران در رشته دندانپزشکی ادامه تحصیل داد. سپس به استخدام وزارت بهداری درآمد و در بیمارستان رودسر مشغول به کار شد و پس از چندی رییس بخش دندانپزشکی بیمارستان پورسینای رشت شد.
او در سال ۱۳۴۲مدرک فوق تخصّصی خود را از دانشگاه نیویورک دریافت کرد و به عنوان استاد دانشگاه مشهد و سپس عضو کمیته دندانپزشکی وزارت علوم و آموزش عالی و همزمان در بیمارستان فیروزگر تهران مشغول به کار شد.
وی در سال ۱۳۴۶ به نمایندگی از رشت در مجلس مؤسسان سوم حضور یافت و در سال ۱۳۵۰ نماینده رشت در دوره ۲۳ مجلس شورای ملّی شد و در کمیسیون علوم عضویت یافت. پس از اتمام دوره نمایندگی در سال ۱۳۵۴ به کار اصلی خود بازگشت و به عنوان مشاور عالی وزارت علوم تعیین شد. در دوران نمایندگی به شدت پیگیر تأسیس دانشگاه گیلان بود و بالاخره با تلاش وی و چند تن دیگر، این دانشگاه بنیان نهاده شد.
پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ همچنان در ایران مشغول شد و پس از چند سال به آمریکا مهاجرت کرد.

گزارش تصویری رُوار از آیین نکوداشت پروفسور صمدزاده را در ادامه می‌بینید:

  • نویسنده : فاطمه پیر
  • منبع خبر : رُوار