استان گیلان به لحاظ برخورداری از موقعیت زیست‌محیطی خاص و منحصر به فرد، بهره‌مندی از مرز آبی و زمینی، همجواری با استان‌های صنعتی و کشاورزی کشور و نزدیکی به پایتخت و همچنین برخورداری از منابع انسانی متخصص، سالهاست که در کانون توجه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

 این روزها به هر گوشه از استان گیلان که بنگرید، علاوه بر مشاغل حوزه کشاورزی و صنایع مرتبط با آن، شاهد رشد انواع کسب و کارها، خدمات و صنایع بزرگ و کوچک خواهید بود؛ از انواع خدمات در حوزه گردشگری گرفته تا صنایع غذایی، بهداشتی و دارویی، فولاد، نساجی، پالایش و بازفرآوری، معدن، الکترونیک، قطعه‌سازی، چوب و سلولزی و…، همه و همه موجب شده تا رتبه توسعه‌یافتگی صنعتی این استان در کشور همواره بین جایگاه سیزدهم تا دهم قرار گرفته باشد.

وجود بیش از ۲۶۰۰ واحد صنعتی فعال در هیأت ۳۴ شهرک و ناحیه صنعتی استان موجب شده تا علاوه بر محاسن و فواید توسعه صنعتی، گیلان سرسبز با معایب، خطرات و صدمات جانبی این حجم از صنایع فعال نیز مواجه شود. اینجاست که نقش نظارتی نهادهایی همچون سازمان حفاظت محیط زیست و مهم‌تر از آن، پایش مستمر و مردمی صنایع آلاینده در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) اهمیتی روزافزون می‌یابد. تلاش‌های چشمگیر سمن‌های محیط زیستی در خصوص پاک‌سازی، حفظ و احیای تالاب انزلی، رودخانه‌های زرجوب و گوهررود، جنگل‌های هیرکانی و لندفیل سراوان، گوشه‌ای از اقداماتی است که در کارنامه پربار این فعالان شناسنامه‌دار حامی محیط زیست به چشم می‌خورد.

با ورود شبکه‌های اجتماعی به عرصه اطلاع‌رسانی عمومی و افزایش ضریب نفوذ اینترنت و تلفن همراه در کشور اما مدتی است که نقش نظارتی سمن‌ها به عنوان نمایندگان ضابطه‌مند افکار عمومی، به شدت تحت‌الشعاع قرار گرفته است. این روزها هرکسی و با هر دغدغه‌ای، تنها با در دست داشتن یک گوشی تلفن همراه هوشمند و صرف اندکی زمان، می‌تواند به یک فعال رسانه‌ای، فعال مدنی و حتی فعال محیط زیستی تبدیل شود؛ بی‌آنکه حتی از ذره‌ای تجربه، دانش و یا دغدغه محیط زیستی برخوردار باشد!

کافیست تا یک کانال یا گروه تلگرامی و یا صفحه اینستاگرامی داشته باشید و به لطف شماره‌های موجود در دفترچه تلفن موبایل و چند K ممبر و فالوور فیک و اجباری با هزینه‌ای کمتر از صد هزار تومان، ناگهان و خلق‌الساعه به مدیر یکی از پرمخاطب‌ترین گروه‌های اطلاع‌رسانی فعال در شهر و استان خود تبدیل شوید و با اندکی تجربه و تبحر، به جهت دهی و تهییج افکار عمومی مشغول شوید تا رزق و روزی‌ پرملاط‌تان به راه باشد.

حساسیت افکار عمومی گیلانیان به موقعیت شکننده محیط زیست استان، این حوزه را به یکی از جذاب‌ترین سوژه‌ها برای جریان‌سازی، تهییج و جهت‌دهی افکار عمومی مبدل کرده است. این جهت‌دهی اما گاهی ریشه و عامل سیاسی و جناحی دارد؛ گاهی مبنای قومی و قبیله‌ای می‌یابد و در برخی موارد به رقابت‌های اقتصادی مربوط می‌شود.

ابتدا شایعه یا خبر حساسیت‌برانگیز عمدتا کذب و بدون منبع موثقی در یکی از این گروه‌ها یا کانال‌های تلگرامی منتشر می‌شود؛ بعد از آن چند سایت آماتور و پایگاه خبری زرد به موضوع می‌پردازند و بدان پر و بال می‌دهند؛ سپس شایعه اولیه در قالب یک خبر مقرون به واقعیت مجددا به شبکه‌های اجتماعی پمپاژ می‌شود. اینجاست که کارشناسان همیشه در صحنه و دست اندرکاران موضوع تحریک می‌شوند و به واکنش می‌پردازند. با گذشت ۲۴ ساعت، موضوع به تیتر اول روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی منطقه تبدیل شده و فشار افکار عمومی پای مدیران را به موضوع بازمی‌کند. این بخش، تعیین‌کننده‌ترین بخش بازی است که نوع، لحن، محتوا و زمان پاسخگویی مدیران، برنده نهایی را تعیین می‌کند.

تازه‌ترین مورد از این دست شایعات محیط زیستی، هفته گذشته با انتشار شایعه صدور مجوز انتقال ۱۷۰۰ تن پسماند خطرناک پتروشیمی از خوزستان به گیلان و دفن آن در این استان کلید خورد و کار تا حدی بالا گرفت که این موضوع به دغدغه نخست کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان مدنی و رسانه‌ای، مدیران، نمایندگان شوراهای شهر و حتی نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی تبدیل شد؛ تا جایی که نماینده عالی دولت در استان را به واکنش در جهت راستی‌آزمایی موضوع واداشت.

تذکر به وزیر صمت و سازمان محیط ‌زیست

یکی از نخستین واکنش‌ها نسبت به انتشار خبر صدور مجوز انتقال ۱۷۰۰ تن پسماند کلره از واحدهای پتروشیمی خوزستان به گیلان، از سوی مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت.

لاهوتی گفت: استان گیلان مشکلات پسماند تقریباً زیادی دارد و ‌انتقال این پسماند به استان گیلان قطعاً مشکلاتی را به لحاظ زیست‌محیطی برای مردم ایجاد می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم توجه مسئولین محیط‌زیست به مسأله انتقال پسماند پتروشیمی به استان گیلان گفت: در این خصوص با سازمان محیط‌زیست مکاتباتی را انجام داده و به گفته رییس سازمان محیط‌زیست انتقال این پسماند به گیلان ازنظر زیست‌محیطی مشکلی ایجاد نمی‌کند که برای ما غیرقابل‌باور و قابل‌پیگیری است.

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس با اذعان به اینکه مجوز انتقال پسماند پتروشیمی به چهار استان کشور صادرشده است افزود: پسماند پتروشیمی به  استان‌های اراک، قزوین، گیلان و یک استان دیگر انتقال داده می‌شود و فردی در لوشان مجوز تبدیل بازیافت این پسماند را بر عهده دارد.

لاهوتی از پیگیری دلیل صدور مجوز برای انتقال پسماند پتروشیمی به استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: این انتقال برای بنده ابهامات زیادی دارد زیرا اگر این پسماند برای مردم و محیط زیست مشکلی ایجاد نمی‌کرد چرا باید این‌ همه هزینه انتقال پسماند از خوزستان به استان گیلان داده شود و پس از بازیافت در این استان، به فروش برسد.

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه برای احقاق حق گیلان و جلوگیری از انتقال پسماند پتروشیمی به این استان کوتاه نخواهیم آمد، گفت: در اولین فرصت تذکر جدی را به سازمان محیط‌زیست و وزیر صنعت، معدن و تجارت برای چرایی صدور مجوز در گیلان خواهم داد که آنان باید پاسخ درست و دقیق دهند. اگر بازیافت پسماند پتروشیمی برای سلامتی مردم و زیست‌محیطی ضرری نداشت، باید در همان استان خوزستان این کار انجام می‌شد نه اینکه به استان‌ گیلان انتقال داده شود و برای این استان مشکل ایجاد کند‌.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست باید این موضوع را جدی بگیرد گفت: این موضوع ابهامات زیادی دارد و عقل و منطق این است که پسماند در همان استان تبدیل شود و در اولین فرصت تذکر جدی را به سازمان محیط‌ زیست و وزیر صنعت، معدن تجارت برای چرایی صدور مجوز در گیلان خواهم داد که آنان باید پاسخ درست و دقیق دهند.

ارسال پسماند به گیلان توهین به مردم استان است

واکنش‌ بعدی نسبت به انتشار خبر صدور مجوز انتقال ۱۷۰۰ تن پسماند کلره از واحدهای پتروشیمی خوزستان به گیلان، از آن غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بود.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: گیلان یک استان گردشگر و تورسیم پذیر است و ما به شدت با این اقدام برخورد خواهیم کرد. گیلان محل تفاله دیگر استان‌ها نیست.

وی با اشاره به اینکه گیلان با حل معضل پسماند و زباله خود با مشکل مواجه است گفت: انتظار ما این است که هرچه سریعتر تصمیمی که برای انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان گرفته شده است را تغییر دهند.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سکوت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان جایز نیست افزود: باید اقدامات این اداره کل در راستای منافع استان و مردم گیلان باشد.

غلامعلی جعفرزاده با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای توجیه کار خود اعلام کرده است که این کار سود اقتصادی برای گیلان دارد تصریح کرد: گیلان این سود را نمی‌ خواهد، اگر به فکر رساندن سود به گیلان هستند، کارخانه پتروشیمی را که قول داده بودند به گیلان بیاورند را احداث می کردند نه اینکه تفاله و پسماند آن را به گیلان ارسال کنند.

وی تاکید کرد: از آقای رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور می‌‌خواهیم که مشکل پسماند گیلان را که در قانون مشخص شده است و برای آن بودجه در نظر گرفته شده است، رفع کنند.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در چند روز گذشته در جمع مردم و نهادهای زیست محیطی بودم و نگرانی‌های آنان را دیدم، افزود: ارسال پسماند به گیلان توهین به مردم این استان است و استاندار گیلان باید اعتراض مردم را به رییس جمهور برساند.

دست از آلوده کردن محیط زیست گیلان بردارید

ولی‌الله داداشی، نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی، دیگر مقامی بود که به خبر انتقال پسماند پتروشیمی از جنوب کشور به گیلان، واکنش نشان داد.

داداشی گفت: بنده به عنوان نماینده مردم شریف گیلان این اجازه را به مقامات محیط زیست کشور نخواهم داد و به این عزیزان هشدار می‌ دهم که دست از آلوده کردن محیط زیست گیلان بردارید.

وی افزود: در استانی مهم و استراتژیک همچون گیلان، این کارها و اعطای مجوز به این چنین عملیات بدون آگاهی و کارشناسی یک عمل غیرقابل قبول بوده و کسی نمی تواند به گیلان به عنوان یک نقطه آزمایشگاهی نگاه کرده و طرح های این چنینی را در این استان اجرا کند، این استان آزمایشگاه عملیات سازمان محیط زیست نیست.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به خطرات انتقال پسماندهای پتروشیمی به شمال کشور تصریح کرد: مگر می شود زباله های پتروشیمی به استانی انتقال داده شود و خطرات زیست محیطی برای مردم به بار نیاورد.

ولی داداشی از مسئولان سازمان محیط زیست خواست تا با بررسی های کارشناسانه بیشتر، خیال مردم این منطقه را از بابت آسیب‌ نرساندن این پسماندها راحت کند.

وی گفت: گیلان از دیرباز به اندازه کافی در مورد مسائل زیست محیطی در مخاطره است و امروز هم نباید از جانب پسماندهای پتروشیمی امنیت محیط زیست استان به خطر بیافتد.

رسانه‌ها از ایجاد جنگ روانی بپرهیزند

رییس شورای اسلامی شهر رشت نیز دیگر مقامی بود که با اشاره به موضوع انتقال پسماند صنایع پتروشیمی فعال در جنوب کشور به استان گیلان و حواشی حول این مسأله و دغدغه شهروندان در این خصوص گفت: با توجه به اهمیت موضوع، شورای شهر رشت طی مکاتبه ای با مدیر کل محترم محیط زیست استان گیلان خواستار پیگیری‌های تخصصی و اعلام نظر و تشریح واقعیت‌ها جهت تنویر افکار عمومی شهروندان از سوی این اداره کل شد.

سید امیر حسین علوی با تاکید بر این موضوع که سلامت عمومی شهروندان خط قرمز منتخبین مردم در شورای شهر محسوب می‌شود ابراز داشت: با توجه به حجم شایعات در این خصوص که خود تهدیدی جهت سلامت روانی شهروندان محسوب می‌شود، انتظار می‌رود مسئولین ارشد استان و اداره کل محیط زیست گیلان به عنوان سازمان متولی این موضوع، پس از بررسی‌های جامع، گزارش کاملی از مسأله، اعم از صحت و یا تکذیب موضوع، اهداف و روال اجرای آن و مبدا و مقصد این پسماند و نکات مد نظر سازمان محیط زیست در خصوص تامین امنیت بهداشتی آن به شورای شهر و متعاقب آن به شهروندان ارایه دهد.

وی افزود: انتظار می‌رود رسانه‌ها با درکی صحیح از رسالت خود که همانا اطلاع‌رسانی واقعیت‌ها و حساس‌سازی به‌جا در خصوص وقایع است با همکاری با اداره کل محیط زیست استان گیلان و واحد روابط عمومی این اداره کل، در راستا و چهارچوب وظیفه خود عمل کرده و با پرهیز از ایجاد جنگ روانی و نشر هیجان زدگی‌های کاذب، به روشن شدن موضوع و تنویر افکار عمومی کمک کنند.

خبر انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی به گیلان صحت ندارد

محمدپور، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، به عنوان مسئول سازمانی که در مظان اتهام صدور مجوز انتقال و دفن پسماندهای کلردار پتروشیمی در گیلان قرار داشت، در واکنش به انتشار این شایعه و اظهارات متعدد مقامات مختلف علیه سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: آن‌طور که در برخی از رسانه‌های غیررسمی خبر انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی جهت دفن به استان گیلان آمده بود صحت نداشته و این پسماندها تحت تدابیر و نظارت و پایش مستمر کارشناسان حفاظت محیط زیست گیلان صرفا جهت بازیافت به واحد بازیافت کننده منتقل می‌شوند.

قربانعلی محمدپور در خصوص انتشار مطلبی در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی پیرامون انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی به استان گیلان جهت تنویر افکار عمومی و رفع نگرانی مردم گیلان و دوستداران محیط زیست گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در سال ۹۷ با جایگزینی واحد پالایش روغن گیلان با کارخانه تصفیه دوم روغن واریان در حاشیه شهر لوشان موافقت کرده است.

وی افزود: واحد مذکور دارای مجوز از اداره صمت برای بازیافت پسماندهای شیمیایی است اما با محدودیت ایجاد شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان صرفا به بازیافت EDC) اتیلن دی کلراید) از میعانات پتروشیمی محدود شد. این نوع از میعانات جزو پسماندهای دارای ارزش اقتصادی بالا و صادراتی است و به همین دلیل بازیافت می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین مراکز بازیافت این نوع مواد در استانهای قزوین و مرکزی است که به دلیل مشابهت اقلیمی منطقه لوشان با استان قزوین، با تاسیس این واحد در همان محدوده موافقت شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با توجه به ضوابط استقرار واحدهای صنعتی موضوع ماده ۱۱ قانون هوای پاک، تاسیس واحدهای بازیافت پسماند صنعتی محدودیت نداشته و براساس گزارش ارزیابی‌های انجام گرفته موضوع ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه کشور در مناطق جنوبی استان قابل انجام است.

وی افزود: برابر آیین نامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست، ارسال و دریافت محموله پسماندهایی از این دست کاملا تحت نظارت کارشناسان حفاظت محیط زیست استانهای مبدا و مقصد بوده و جزییات هر محموله با اجازه طرفین دریافت و مدیریت می‌شوند.

محمدپور ادامه داد: واحد بازیافت این مواد در لوشان، در واقع جایگزین صنعت آلاینده تصفیه دوم روغن شده و به لحاظ کمی و کیفی آلایندگی آن کمتر است.

وی تصریح کرد: بدیهی است بازیافت معمول (down cycliing) دارای پسماندهای نهایی فرایندی است که به ویژه به دلیل وجود حلالهای آلی پایدار (POPs) حتما باید تحت برنامه مدیریتی خاص به مراکز امحاء منتقل شود. برابر تعهدات و برنامه دریافتی از واحد، پس از انجام فرایند بازیافت و تولید پسماندهای مورد نظر، شرکت مذکور تحت پایش این اداره کل ملزم به ارسال آن به مراکز امحاء است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: مدیریت پسماند عادی براساس قانون مدیریت پسماند بر عهده دولت بود و مدیریت پسماندهای صنعتی برعهده تولیدکننده پسماند است و استقرار و رشد صنعت امحا و بازیافت نیز تا حدود زیادی به نیاز سنجی و امکان سنجی اقتصادی تولیدکننده ها بستگی دارد و پراکنش آمایشی آن بر همین اساس شکل می گیرد.

وی افزود: بدیهی است صنعت بازیافت در کشورمان یک صنعت نوپاست و ریسک آن نیز همیشه وجود داشته و دارد و باید با حمایت و هدایت همه مراجع ذیربط ریسک آن به حداقل رسیده و میزان آلاینده های متعدد صنعتی را کاهش داد.

محمدپور ادامه داد: امروزه به دلیل عدم امکان بازیافت، بسیاری از پسماندها در طبیعت رها می‌شوند. آنچه که در برخی رسانه‌های غیررسمی در فضای مجازی مبنی بر انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی جهت دفن در استان گیلان آمده بود صحت نداشته و این پسماندها تحت تدابیر و نظارت و پایش مستمر کارشناسان حفاظت محیط زیست گیلان صرفا جهت بازیافت به واحد بازیافت کننده منتقل می‌شوند.

بیلیش شرکتی با تکنولوژی روز و دوست‌دار محیط زیست است

علیرضا حقگو، مدیرعامل شرکت بیلیش، می‌گوید: تخصص شرکت ما بازیافت پسماندهای پتروشیمی و به طور خاص، پسماند اتیلن دی کلراید است که با رعایت کلیه تمهیدات و الزامات زیست محیطی انجام می‌شود.

وی در گفت و گو با پایگاه خبری رُوار می‌افزاید: بیلیش با بهره‌مندی از دانش فنی بازیافت پسماند که ثمره سال‌ها تلاش، تحقیقات و مطالعات متخصصین و مهندسین است، خدمات شایانی را در زمینه بازیافت پسماندهای کلره و تبدیل آن به محصول قابل استفاده مجدد ارایه می‌کند.

مدیرعامل شرکت پالایش و بازیافت بیلیش ادامه می‌دهد: فعالیتهای این شرکت با رعایت تمهیدات زیست محیطی از نقطه شروع کار که دریافت پسماند پتروشیمی در بنـدر امـام خمینی(ره) است، آغاز و مواد پسماند دریافتی پلمپ شده و با معرفـی مسـیرهای ترابـری ویـژه بـه سـایت بیلـیش منتقـل، فک پلمپ و در داخل مخازن ویژه بتنی با لایه ضخیم ژئوممبران تخلیه می شود.

حقگو می‌افزاید: از پسماندهای مورد نظر بیش از ۹۰ درصد حلال‌های قابل استفاده از طریق رآکتور، در سیستم کاملاً بسـته، بازیافـت می‌شود و بخش اعظمی از مواد بازیافت شده که اتیلن دی کلراید است، بر اساس تقاضا وارد بازار مصرف می‌شود.

وی با اشاره به این که بخش قابل توجهی از محصول تولیدی هم به خارج از کشور صادر شده و باعث ارزآوری می‌شود و هـم جهـت اسـتفاده مجدد به شرکت‌های پتروشیمی تحویل داده می‌شود تا از خروج ارز جهت خرید نمونه خارجی جلوگیری شود، می‌گوید: از جمله موارد کاربرد اتیلن دی کلراید، حلال چربی گیر صنعتی، کاربرد در صنایع فلزکاری، شست‌وشوی ماشین‌های صنایع لبنیات و غذایی، پـاک کننـده چربـی، گریس و روغن‌های صنعتی، حلال در صنایع تولید رنگ، پاک کننده زنگ بر از سطوح فلزات، حلال خشکشـویی، حـلال در صنایع چسب و چوب، پاک کننده رنگ و قیر، حلال تمیز کننده، پاک کننده ورق آهن و استیل، مـواد اولیـه تولیـد مونومر ونیل کلراید پی وی سی، مواد اولیه واحدهای شیمیایی تولید کننده حلال کلـردار، مـاده اولیـه تولیـد رزیـن پلـی سولفاید مایع و ماده اولیه تولید قیر پلی سولفور است که در سالیان گذشته، فناوری پالایش و تولید آن، تنها در اختیار چند کشور صنعتی دنیا قرار داشت.

مدیرعامل شرکت بیلیش ادامه می‌دهد: فرایند بازیافت از طریق تقطیر جزء به جزء انجام شده و با توجه به بسته بودن سیستم هیچگونه گاز کلر آزاد نمی‌شود و این موضوع نیز طبق بازرسی‌های متعدد کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان تایید شده است. ته ماند حاصل از فرایند نیز در مخازن فلزی، جهت مصـر ف بهینـه، انبـارداری علمـی مـی‌شود. این ته‌ماند نیز مـوارد مصـرف فراوانی دارد که برخی از آن عبارت است از بـرش عمـودی پنجـره هـا، علامـت مغناطیسـی کارت های بانکی، لوله کشی، کیف‌های ارزان قیمت، کف‌سازی و ساخت سقف، کانـال و لـوازم نصـب کردنـی، پوسـته کابـل‌هـای الکتریکی و پنجره‌های تاریک.

وی می‌گوید: خط پیرولیز این شرکت، به عنوان اولین خط بازیافت کننده پسماندهای خطرناک صنعتی استان گـیلان، در حال حاضر از پسماندهای سایر واحدهای صنعتی مسـتقر در اسـتان محصـولات قابـل اسـتفاده تولیـد می‌کند. از جملـه محصولات تولیدی خط پیرولیز، خاک قابل کشت و زرع است که از پسماند خاک رنگبر کارخانجات روغـن موتـور اسـتان گیلان تولید می‌شود.

علیرضا حقگو، ادامه می‌دهد: جهت بازیافت مواد نفتی که در استان دپو مـی‌شود نیـاز مبـرم بـه مـواد پتروشـیمی داریم. لـذا جهـت بازیافـت پسماندهای نفتی استان به مکمل‌هایی نظیر پسماندهای پتروشیمی نیز احتیاج است.

مدیرعامل شرکت بازیافت و پالایش بیلیش معتقد است: در این کارخانه هیچ‌گونه مواد پسماند در هیچ مقیاسی وارد محیط زیست نشده و به عنوان عامل مخرب و تهدید کننده محیط زیست محسوب نمی‌شود. لذا با توجه به اطمینان بالایی که نسبت به این فرآشد داریم، کل سایت کارخانه بیلیش طبق هماهنگی‌های به عمل آمده، به ۲۰ عدد دوربین مـدار بسـته با قابلیت اتصال و انتقال تصویر به شبکه ارتباطی اداره کل حفاظت محیط زیست مجهز شده تا کلیه فعالیت‌های ایـن واحـد صنعتی به طور زنده و مستقیم تحت نظارت کارشناسان آن اداره کل قرار گیرد.

وی می‌گوید: شرکت بیلیش دوست‌دار محیط زیست است؛ ما نه تنها اقدامی در جهت به خطر انداختن طبیعت و محیط زندگی‌مان انجام نمی‌دهیم، بلکه با اطمینان خاطر می‌گوییم که برای حل معضلات زیست‌محیطی بزرگ استان نظیر تثبیـت و بازیافت شیرابه زباله شهری شهر رشت در منطقه سراوان و همچنین رفـع معضـلات پسـماند و پسـاب کارخانجـات، تثبیت و بازیافت ته ماند مخازن شرکت نفت استان گیلان، بازیافت و خنثی سازی زبالـه صـنعتی کارخانجـات روغن موتور از جمله اسلج اسیدی و خاک رنگبر واقع در استان برنامه داریم و می‌توانیم با بهره‌گیری از فناوری‌های به‌روز، بار بزرگی از دوش محیط زیست شکننده استان برداریم.

محیط زیست بهانه رقبا است

یکی از مهندسین شرکت بیلیش که نخواست نامش فاش شود، علت و ریشه اصلی انتشار شایعه انتقال و دفن زباله‌های خطرناک پتروشیمی در گیلان را به رقبای اقتصادی این شرکت نسبت داد و گفت: دو گروه از توقف فعالیت شرکت بیلیش و فسخ قرارداد این شرکت با صنایع پتروشیمی بهره‌مند می‌شوند؛ گروه اول، دلالانی هستند که با حمایت یکی از افراد ذی‌نفوذ استان، قصد به زمین زدن کارخانه و خرید آن به ثمن بخس را دارند. گروه دوم، شرکت‌های رقیب ما در استان‌های قزوین، مرکزی و اصفهان هستند که در صورت موفقیت شایعه‌سازان در توقف پروژه انتقال و بازیافت پسماند در گیلان، قادر خواهند بود تا با قیمتی پایین‌تر و شرایطی بهتر، این پروژه مهم، سودآور و اشتغال‌زا را از آن خود کنند.

وی افزود: به باور من، رد پای گروه نخست را در انتشار این شایعات، به خوبی می‌توان مشاهده کرد. این گروه که سال گذشته قصد خرید این شرکت را داشتند، پس از اینکه به مقصود خود دست نیافتند، اکنون با شایعه‌سازی و جهت دادن افکار عمومی علیه فعالیت سالم و قانونی بیلیش، می‌کوشند تا چوب لای چرخ فعالیت کارخانه گذاشته و با بحران‌سازی، مالک شرکت را به فروش آن وادار سازند.

تدبیر استاندار گیلان برای شفاف‌سازی و اقناع افکار عمومی

سرانجام به دنبال بالاگرفتن شایعه دفن زباله‌های پتروشیمی خوزستان در گیلان، دکتر مصطفی سالاری، استاندار گیلان، علی‌اوسط اکبری مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی خود را مسئول پیگیری صحت و سقم این خبر کرد. پس از پیگیری معاونت عمرانی استانداری گیلان و ارایه گزارش سازمان حفاظت محیط زیست گیلان به استاندار، دکتر مصطفی سالاری، در دستوری که در هامش آن نامه خطاب به علی‌‌اوسط اکبری مقدم نوشت، متذکر شد: هیاتی مرکب از مدیران اداره کل حفاظت محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، یکی از مدیران معاونت عمرانی، دانشگاه علوم پزشکی و نماینده سمن‌ها و اصحاب رسانه از محل بازدید، بررسی دقیق معمول و با توجه به حساسیت محیط زیست در استان، چنانچه کمترین آسیب زیست محیطی متصور باشد فوراً نسبت به توقف کار اقدام شود و در غیر این صورت مراتب به صورت شفاف و مستدل و کارشناسانه به آگاهی عموم شهروندان عزیز رسانده شود؛ با توجه به اهمیت موضوع، تسریع و در کوتاه‌ترین زمان اقدام شود.

حال با تدبیری که استاندار گیلان برای روشن شدن ماجرا و اقناع افکار عمومی چاره کرده است، انتظار می‌رود که کارشناسان ذی‌ربط، سمن‌های محیط زیستی و رسانه‌های حرفه‌ای استان، در قامت نمایندگان عموم شهروندان، به بررسی موضوع و تدقیق در زوایای مختلف این ماجرا پرداخته و ضمن بازدید از محل کارخانه و آشنا شدن با فرآیند حمل، بازیافت و نگهداری پسماندهای پتروشیمی، مشاهدات خود را بدون کم و کاست به مقام عالی دولت در استان و شهروندان انعکاس داده و آسمان صنعت و محیط زیست گیلان را از غبار سیاه شایعات بزدایند.

  • منبع خبر : رُوار