استاندار گیلان با تصریح اینکه موضوعات مرتبط با محیط زیست بدون پیش داوری و نگاه احساسی بررسی شوند، گفت: نباید محیط زیست را پای مسائلی همچون اشتغال و رونق کسب‌وکار ذبح کرد.

 دکتر مصطفی سالاری عصر دوشنبه در نشستی با مدیران حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: باید همچون رویه‌ای که کشورهای توسعه یافته دارند، با جانمایی صحیح، اصولی و بهره گیری از دانش صنعتی و تکنولوژی روز دنیا در جهت تولید و ایجاد اشتغال همسو با محیط زیست پیش رفت.

وی در این دیدار با تبریک هفته محیط زیست، تصریح کرد: اهمیت منابع طبیعی و محیط زیست در افکار عمومی، رویکردی بسیار مطلوب بوده و توجه به محیط زیست از نقاط قوت مردم استان است.

وی با بیان اینکه مردم و افکار عمومی گیلان به سلامت عمومی و محیط زیست توجه ویژه‌ای دارند و در این حوزه به حق مطالبه‌گر هستند، خاطرنشان کرد: اولویت دادن به محیط زیست و قرار دادن این مهم به عنوان خط قرمز و محور فعالیت مدیران دستگاه‌های اجرایی استان است اما در این مسیر احساسی نباید تصمیم گفت.

استاندار گیلان افزود: برای اداره کشوری در شرایط ایران نباید رویکرد افراطی نه در دست نزدن به محیط زیست و نه گسترش بی‌حد و مرز صنعت در مرحله کنونی از توسعه داشت بلکه باید با رفتاری معتدل اتخاذ و با رویکرد علمی از طبیعت برای معیشت بهتر مردم استفاده کنیم.

سالاری با بیان اینکه حفظ تالاب‌ها اولویت اصلی استان است، افزود: تالاب‌های گیلان از حیث زیست‌محیطی بی رقیب بوده و لازم است تا استفاده از این جاذبه ارزشمند طبیعی به درستی مدیریت و بدون وارد شدن لطمه زیست محیطی، علاوه بر حفظ جایگاه اکوسیستمی به مکانی برای تفریح، سرگرمی، رونق گردشگری، تأمین آب کشاورزی، صیادی و … به صورت پایدار تبدیل شود.

وی شرایط طبیعی گیلان را نقطه قوت و مزیتی قابل رقابت با دیگر استان‌های کشور دانست و افزود: باید در قالب برنامه‌ای جامع و همگرایی همه دست اندرکاران و همراهی مردم از طبیعت بی نظیر استان برای بهبود زندگی و معاش مردم و رونق اقتصاد استان استفاده و توامان صیانت شود.

وی اضافه کرد: باید با ارائه خدمات بهینه به گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر انتخاب کردند، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار با پراکنش مناسب ایجاد شود؛ زیرا در غیر این صورت ورود با حجم بالای مسافر بدون برنامه ریزی و ارائه امکانات مناسب باعث آسیب به محیط زیست و طبیعت استان می‌شود.

سالاری یادآور شد: در تمامی موارد و موضوعات مرتبط با سازمان محیط زیست دو جنبه مورد توجه وجود دارد که در جهت اول بحث امنیت سرمایه‌گذاری، اشتغال و تولید قرار دارد و در جهت دیگر صیانت از محیط زیست که باید بین این دو با تعدیل موضوع اول و با رعایت کامل موضوع دوم، سازگاری منطقی ایجاد کرد.

استاندار گیلان گفت: ممکن است عده‌ای مدافع تولید و عده‌ای مدافع محیط زیست باشند، ما اول مدافع محیط زیست و دوم مدافع تولید هستیم پس این دو موضوع را باید باهم و با رویکرد علمی ببینیم.

وی به برخی موضوعات مرتبط با محیط زیست گیلان اشاره و تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوعات و مباحث مطرح شده که گاهی موجب نگرانی افکار عمومی می‌شود، ضرورت دارد بدون پیش‌داوری و نگاه احساسی، صاحب نظران علمی، دانشگاهیان، فعالان اجتماعی و رسانه‌ها و مسئولان مربوطه نسبت به بررسی حتی المقدور میدانی موضوع اقدام و نتایج خود را به جامعه ارائه دهند.

سالاری همچنین به موضوع پروژه‌های عمرانی در استان پرداخت و گفت: در اجرای این پروژه‌ها، آسیب به محیط زیست خط قرمز ماست و لازم است تا در صورت اثبات بروز کمترین مشکل در حوزه محیط زیستی از ادامه آن جلوگیری و یا راهکاری جایگزین ارائه شود.

ازهجدهم تا بیست و دوم خردادماه هفته محیظ زیست نامگذاری شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا