رضا صالح جلالی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس ششم، پیرامون حواشی سخنرانی مهندس آذر منصوری در رشت و محاصره محل سخنرانی توسط گروه فشار، یادداشتی نوشته و راه عبور از بحران‌ها را حاکمیت قانون، در پرتو همدلی و وحدت ملی دانسته است.

بیش از صد سال از نوشتن کتاب “یک کلمه” می‌گذرد. همه سخن این کتاب “حاکمیت قانون” به جای حاکمیت “اراده‌ی فرد” است. در این یک قرن حوادث عظیمی در ایران رخ داده است؛ از انقلاب مشروطه تا ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، جنبش اصلاحات و… از جمله اهداف مشترک همه این جنبش‌های بزرگ مردمی، “حاکمیت قانون” بدون تمایزها و تبعیض‌های قومی، مذهبی، سلیقه‌ای، جبهه‌ای و… بوده است. هنوز این خواست از مطالبات اصلی جامعه ایران است. “حاکمیت قانون”؛ نه اینکه عده‌ای با حمایت از قدرت مسلط کشور قادر به انجام هرکاری با توجیه و تفسیرهای خوددرآوردی باشند و عده‌ای دیگر در موضع فاقد قدرت، حتی از اعمال خواست قانونی محروم باشند و حقوق‌شان مورد بی‌حرمتی قرار گیرد.

سخن در حمایت از یک جریان فکری یا حزبی با جبهه سیاسی نیست. در این سرزمین هیچ شخص یا حزبی بی‌خطا نبوده و نیست. بلکه سخن در رعایت “قانون” در رفع تبعیض است.

نارضایتی عمومی محصول انباشت انواع تبعیض‌هاست، که منجر به واکنش‌های خشن می‌شود. نتیجه تبعیض و نارضایتی، ترویج خشونت، قانون شکنی و بی‌احترامی به اصول مشترک ملی و دینی است. اگر اصولگرایی، این حق را دارد که شهر به شهر به سخنرانی و تبلیغ علیه افراد و جریان‌ها بپردازد، بی‌هیچ رادع و مانعی، یک اصلاح‌طلب نیز حق دارد، در چارچوب “قانون” و با مجوز رسمی، در نقد و اصلاح شرایط مدیریت کشور سخن بگوید، بی آنکه ترس و هراسی از به اصطلاح مدافعان انقلاب در دل داشته باشد؛ که بر شاخ نشسته و بُن می‌برند و این بیماری را هر روز در تن انقلاب تزریق می‌کنند.

مردمان یک سرزمین در شرایط بحرانی، در برابر خطر بیرونی، در درون همدلی و همراهی پیشه می‌کنند. آنانی که وحدت مسلمین جهان و خاورمیانه را ترویج می‌کنند، به طور اولی باید این وحدت و همراهی را در درون کشور جست‌وجو کنند؛ نه اینکه در درون، عامل تفرقه و مروج تبعیض باشند!

قصد بی احترامی به هیچ جریان فکری-سیاسی نیست؛ بلکه نجات و عبور از بحران‌ها با همدلی و وحدت ملی ممکن است.


انتشار و بازنشر یادداشت‌ها در پایگاه خبری رُوار به منزله تایید نظر نگارنده نیست؛ این اقدام به منظور اطلاع‌رسانی و با هدف آشنایی مخاطبان این رسانه با دیدگاه‌ها و نظرات مختلف انجام می‌شود.


 

  • نویسنده : رضا صالح جلالی
  • منبع خبر : رُوار