دکتر احمد رمضان‌پور نرگسی، نماینده ادوار مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو فعلی شورای اسلامی شهر رشت، در یادداشتی که به مناسبت سالگرد راه‌اندازی تئاتر خیابانی در رشت نوشته، به ضرورت توجه به هنر شهری و حمایت از هنرمندان تئاتر خیابانی پرداخته است.

هویت هر شهر به احیای هنر و فرهنگ و پیشینه آن وابسته است و پرداختن به این مهم جزو اولویت های یک مدیریت شهری پویا میباشد. در اقدامی بجا در روز بیست و هفتم تیر ماه سال ۱۳۹۷ با ایده و طرح هنرمندان شاخص تئاتر گیلان و صدور مجوز شورای اسلامی شهر و حمایت و پیگیری‌های آقای دکتر نصرتی شهردار وقت و متولی‌گری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت، برای اولین بار در سطح کشور اجرای تئاتر خیابانی در رشت کلید خورد و به دلیل حضور پای کار و مشتاقانه هنرمندان تراز اول تئاتر گیلان که در کشور نیز دارای جایگاه ویژه‌ای می‌باشند، این طرح مورد توجه و استقبال شهروندان و گردشگران قرار گرفت.

خوشبختانه اجرای طرح تئاتر خیابانی به دلیل این امر که در ید اختیار هنرمندان تخصصی رشته تئاتر قرار گرفت به بهترین شکل ممکن در یک سال اول به سرانجام رسید و برگزاری باشکوه اختتامیه آن و حضور نمایندگان محترم مجلس، اعضای شورای شهر، شهردار محترم و جمعی از مدیران شهرداری و سایر سازمانها و حضور قابل توجه شهروندان خود بهترین گواه این مدعاست.باید توجه داشت برگزاری این طرح طی یک سال با بیش از سیصد و اندی اجرای میدانی مستلزم عبور از چالش ها و مشکلات قابل توجه ای بود که مدیریت شهری با استفاده از همه ظرفیت های خود موفق به عبور از آن گردید که این امر جای توجه و تقدیر از دست اندرکاران امر دارد.

امروز و در دوره پست مدرن و زندگی ماشینی یکی از مسائل مد نظر مدیریت شهری حتی در کلانشهرهای توسعه یافته ایجاد نشاط عمومی است و به طور حتم ایجاد بستر برای اجرای هنرهای تخصصی و پرمخاطب همچون تئاتر باعث ایجاد نشاط عمومی خواهد شد و برگزاری تئاتر در خیابان قطعا دربرگیری این نشاط عمومی را مضاعف خواهد کرد.
برگزاری این طرح و استقبال کم نظیر آن در شهر فرهنگی رشت از سوی شهروندان ثابت کرد که ایده ها و طرح هایی که از غربال کارشناسی عبور کرده باشد و ظرفیت و بستر برای آن مهیا گردیده شود میتوانند به اجرای پروژه هایی موفق تبدیل شوند که در کارنامه مدیریت شهری به عنوان یک اقدام درست ثبت گردد لذا انتظار میرود علی الخصوص در حوزه فرهنگ و هنر که رشت همواره جزو رتبه های برتر در سطح کشور میباشد کارشناسان امر بیش از گذشته به جوانان فعال میدان داده و از ایده های آنها بیشترین استفاده را کنند.

رشت شناسنامه تئاتر ایران است و فقدان حتی یک فرهنگ سرا درخور شان جایگاه تئاتر رشت در شهر اولین ها جای بسی تاسف است و مسئولین باید حمایت و ایجاد لجستیک از رشته هایی همچون تئاتر را در دستور کار و اولویت خود قرار دهند.
انتظار میرود شهردار محترم رشت با مطالعه در خصوص تاریخ و فرهنگ رشت و شناخت کافی در خصوص علائق رشتوندان در این مسیر مستدام بوده و با جدیت به مسائل فرهنگی شهر بپردازد.

تجلیل و تقدیر از سالها زحمات اساتید و هنرمندان از دست رفته عرصه تئاتر رشت همچون استاد فرهاد پاک‌سرشت و مرحومه میرمعنوی را وظیفه خود میدانم و خواستار حمایت ویژه متولیان امر از همه هنرمندان علی الخصوص هنرمندان وادی تئاتر می‌باشم و ارتقا سطح معیشت و رفاه این قشر ارزشمند را به عنوان اولویتی فراموش شده یادآور می‌شوم و در این مسیر از جانب خود، سایر منتخبین مردم در شورای پنجم و مجموعه شهرداری اعلام آمادگی می‌کنم که مدیریت شهری با همه توان در راستای ایجاد بستر و زیرساخت‌های مورد نیاز در حوزه فرهنگ و هنر پای کار خواهد بود.


انتشار و بازنشر یادداشت‌ها در پایگاه خبری رُوار به منزله تایید نظر نگارنده نیست؛ این اقدام به منظور اطلاع‌رسانی و با هدف آشنایی مخاطبان این رسانه با دیدگاه‌ها و نظرات مختلف انجام می‌شود.


  • نویسنده : احمد رمضان‌پور نرگسی