آیین تکریم و معارفه مدیرکل دادگستری استان گیلان، ظهر امروز با حضور معاون اول قوه قضاییه، سرپرست استانداری گیلان و نماینده ولی فقیه در استان گیلان، در سالن همایش‌های امام خمینی(ره) دادگستری گیلان برگزار شد.

 در این مراسم، دکتر ارسلان زارع، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قوه قضاییه به ویژه شهید بهشتی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه شرع مقدس اسلام، ایدئولوژی توحیدی و بر پایه مشارکت مردم شکل گرفت و استمرار دارد، افزود: مبنا و محور مسیر زندگی، حیات اجتماعی و توسعه هر جامعه‌ای قانون و قانونمداری است.

سرپرست استانداری گیلان به اقتدار نظام جمهوری اسلامی در منطقه و دنیا اشاره و خاطرنشان کرد: ملت بزرگ ما امروز شاهد اقتدار ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند که با همه ی محدودیت های اقتصادی، همچنان مسیر رشد و توسعه را طی می نمایند.

وی با بیان اینکه وضعیت و شرایط امروز کشور ما نه تنها برای مسئولان و خدمتگزاران بلکه برای مردم آگاه، هوشیار و فهیم نیز به خوبی قابل درک است، گفت: برای معاندان جمهوری اسلامی و مستکبران نیز به اثبات رسیده است که در شرایط تحریم ظالمانه، غیرقانونی و غیراخلاقی؛ وحدت، همدلی، انسجام و وفاق در بین مردم و مسئولان  تقویت شده و نتیجه آن اقتدار ملی و نظام جمهوری اسلامی است.

دکتر زارع افزود: تحریم های اقتصادی، سیاسی و شخصیت های اجرایی ، سیاسی و نظامی ایران ، اشتباه استراتژیک دیگر دولت آمریکا محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: ملت نجیب و انقلابی ایران اسلامی این بار هم بر مبنای آرمان های انقلاب یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایستاده اند و این دوره گذار سخت و دشوار اقتصادی با هدایت رهبر فرزانه انقلاب، تدابیر ریاست جمهوری اسلامی و مجاهدت‌های خدمتگزاران و ایستادگی و مقاومت مردم مقاوم و غیور عبور خواهیم کرد.

سرپرست استانداری گیلان با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی بر اساس قانون برگرفته از شرع مقدس اسلام است، گفت: آرامش اجتماعی موجود در استان گیلان مرهون مشارکت مردم نجیب و تلاش اعضای شورای تامین خصوصا دادگستری و همدلی و همکاری همه ی دستگاه‌های اجرایی، قضایی و نظارتی استان است.

وی تصریح کرد: قوه‌قضاییه بخشی مهم از نظام جمهوری اسلامی و قوه‌ای تاثیرگذار در اعتلای آرمان‌های انقلاب اسلامی در کنار سایر قوای مجریه و مقننه، با وحدت و همدلی در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب تلاش می کنند.

رییس شورای تامین استان خاطرنشان کرد: در سایه مشارکت مردم نجیب گیلان و وحدت، همدلی مردم و مسئولان و تلاش مستمر اعضای شورای تأمین، امنیت مناسب و آرامش اجتماعی برقرار است که خود زمینه‌ساز سرمایه گذاری اقتصادی در راستای سیاست ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی و شعار سال می باشد.

دکتر زارع ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های مضاعف مسئولان و مشارکت بیشتر فعالان اقتصادی و تامین شرایط مطلوب تر برای سرمایه‌گذاری،  شاهد ایجاد فرصت های شغلی جدید و تحقق اشتغال پیش بینی شده استان در سال جاری باشیم.

سرپرست استانداری گیلان همچنین خواستار توجه بیشتر به اصل پیشگیری از وقوع جرائم، تلاش و کوشش بیشتر در برقراری صلح و سازش و جلوگیری از اطاله دادرسی ها شد.

معاون اول قوه قضاییه تأکید کرد؛

لزوم برخورد دستگاه قضا با نفوذی‌ها و مروجان بی‌دینی

معاون اول قوه قضائیه تأکید کرد: امروز باید با نفوذی‌ها و افرادی که به حقوق مردم تعدی می‌کنند و درصدد رواج بی‌دینی، بی‌فرهنگی و بی‌تفاوتی هستند به شدت برخورد کرد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای ظهر شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل جدید دادگستری گیلان که در سالن همایش‌های امام خمینی(ره) این سازمان برگزار شد با اشاره به دوران خلافت حضرت علی (ع)، اظهار کرد: صیانت از بیت المال بویژه توسط کسانی که در امر حکومت هستند، گرامی داشتن مردم توسط کارگزاران نظام از جمله موارد مورد تاکید حضرت علی خطاب منصوبین و مدیران است.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه غلط است بگوییم کاری به جهنم و بهشت رفتن مردم نداریم، افزود: بنا به فرمایش امیرالمومنین مسئولان علاوه بر تامین امنیت، آرامش، توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در راستای رسیدن مردم به کمال و دین مسئول هستند.

وی رعایت عدالت، بی طرفی و توجه به اصول و ضوابط قضائی بدون واهمه داشتن از حکم را از مهم‌ترین مواردی دانست که باید توسط مسئولان قضائی مورد توجه قرار گیرد و گفت: امروز تمام این موارد جزو ضوابط انقلاب ما است.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به مال اندوزی برخی افراد از بیت المال، بیان کرد: امروز باید با نفوذی‌ها و افرادی که به حقوق مردم تعدی می‌کنند و درصدد رواج بی‌دینی، بی‌فرهنگی و بی‌تفاوتی هستند به شدت برخورد کرد.

وی ادامه داد: وجود این افراد که با پولی که مال مردم است در جامعه صاحب جایگاه و پایگاه می‌شوند و چوب زور بالای سر می‌شوند و در تمام دستگاه‌ها نیروها را به فساد می‌کشاند، به شدت به جامعه آسیب می زنند.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید تلاش و انگیزه کافی برای مبارزه با این افراد داشته باشیم و بی تفاوت از کنار آنها رد نشویم، افزود: باید با مال اندوزی این افراد و مقابله با هنجارشکنان و کسانی که ارزش‌های مردم انقلابی و دینی را زیر پا می‌گذارند قاطعانه برخورد شود.

وی با بیان اینکه محور کار مدیران تکلیف است، گفت: احمد سیاوش پور مدیرکل سابق دادگستری گیلان بدلیل خدمات‌ ارزشمند و تجربه از این پس در در دیوان عالی کشور خدمت خواهد کرد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به درصد بالای پرونده‌های ورودی در دادگستری استان گیلان و ماندگاری کوتاه‌تر این پرونده نسبت به میانگین کشوری، بیان کرد: این تعداد ورودی پرونده‌ها زیاد است و باید دستگاه‌های اجرایی با یک‌ شورای حل اختلاف برای صلح و سازش ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بیشتر پرونده‌های کیفری شامل سرقت، توهین، ضرب و جرح عمدی و غیر عمدی است، افزود: باید از ظرفیت استانداری، شورای شهر، امام جمعه برای حل اختلافات استفاده کرد و پروندهای حقوقی و کیفری مربوط به دستگاه‌های دولتی درون دستگاه‌ها حل شده و پرونده قضایی تشکیل نشود.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: بازرسی کل کشور باید بسیاری از موضوعات را پیش از تشکیل پرونده قضایی و در زمان مقرر تذکر دهد به عنوان مثال دادستان‌ها به عنوان مدعی العموم در ارتباط با تغییر کاربری، زمین و دریاخواری پیش از ساخت و ساز و دیوارکشی ورود کنند.

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه بخش اعظم مشکلات و پرونده‌ها بدلیل عملکرد و عدم نظارت بانک‌ها است، افزود: بانک‌ها در رابطه با اعطای تسهیلات و ضامن باید نظارت کامل بر روی افرادی که تسهیلات را دریافت می‌کنند داشته باشند.

وی با بیان اینکه نباید ریشه‌ها را رها و تنها مردم را محکوم کنیم، گفت: بانک باید قبل از این کسی که ۳۸هزار سکه خریداری و پول را از بانک دریافت کند بررسی‌های لازم را انجام دهد.

نماینده ولی فقیه در گیلان:

دستگاه قضا نیازمند اراده برای کار و پالایش از درون است

نماینده ولی فقیه در گیلان بر توجه به ساختار درونی دستگاه قضا تاکید کرد و گفت: دستگاه قضا نیازمند اراده برای کار و پالایش از درون است.

آیت الله رسول فلاحتی روز شنبه در مراسم معارفه رئیس کل جدید دادگستری گیلان در رشت افزود: امر قضا، موضوع حیاتی محسوب می شود و مربوط به طبقه های مختلف جامعه است.

وی قضا را از مسائل عمده جامعه اسلامی عنوان کرد و افزود: در طول تاریخ علمای دین رساله های عمیقی در امر قضا به رشته تحریر در آوردند.

آیت الله فلاحتی دستگاه قضا را از درون نیازمند پالایش دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به یک نگرش عمیق و گسترده، انسان مشاهده می کند اراده باید همراه با انقلابی گری باشد که  اراده و انقلابی گری در دستگاه قضا را توامان با هم مشاهده نمی کنیم یا اندک مشاهده می کنیم؛ ضمن اینکه انقلاب اسلامی نیازمند کسانی است که مجاهدانه برای رفع مشکل تلاش کنند تا پدیده ای به نام ظلم و اجحاف تحقق پیدا نکند.

آیت الله فلاحتی اظهار کرد: دستگاه قضا یکی از دستگاه های عمده ای است که به عنوان یک قوه در کنار دو قوه دیگر به بسیاری از آلامی که امروز در جامعه وجود دارد و در متوقعات جامعه است، باید پاسخگو باشد.

وی خواستار نظارت قوی از درون دستگاه قضا شد و بیان کرد: قضاوت از موقعیت بالایی برخوردار است .

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه دوگانه پست داشتن معنا ندارد، تصریح کرد: در دستگاه قضا باید نظارت قوی از پایین تا بالا وجود داشته باشد زیرا مشکلات در حوزه فرهنگ و اقتصاد جامعه معلول نبود نظارت توسط متولیان امر بوده است.

آیت الله فلاحتی ادامه داد: به دنبال سیاه نمایی نیستیم اما کسی که به دنبال پز و پول در مسئولیت هاست، باید او را مهار کرد زیرا این فرد به دنبال ویرانگری است.

وی حجم گسترده پرونده ها در عرصه دستگاه قضا را تهدید و فرصت دانست و گفت: اگر سامانه های فرهنگی را در سه عرصه قضا، مقننه و اجرایی ساماندهی می کردیم به وضعیت کنونی نمی رسیدیم و این تهدید است.

در پایان این مراسم با قدردانی از تلاش‌های دکتر احمد سیاوش‌پور، حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی به عنوان رییس کل جدید دادگستری استان گیلان معرفی شد.

  • منبع خبر : مهر - ایرنا