فرماندار آستارا با اشاره به اینکه مرز شهرستان از پاک‌ترین مبادی رسمی کشور است، گفت: خوشبختانه قاچاق سوخت و کالا از مرز آستارا انجام نمی‌شود.

 حسن رستم‌زاد ظهر شنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان مرزی آستارا، اظهار کرد: مرزهای شهرستان آستارا در شمال غربی استان گیلان از معدود مرزهای کشور است که قاچاق کالا و سوخت در آن انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مرزهای رسمی و پرتردد آستارا از مرزهای پاک کشور هستند، گفت: قاچاق از هر نوعی که باشد به کشور و اقتصاد آن ضربه می زند.

رستم زاد با اشاره به تلاش‌ها و هوشیاری خوب دستگاه‌های نظارتی، اطلاعاتی و امنیتی در شهرستان مرزی آستارا، افزود: باید با تلاش‌های بیشتر و نظارت کامل‌تر قاچاق به صفر برسد.

وی با بیان اینکه راه آهن آستارا ظرفیت انتقال کالاهای قاچاق را دارد، اظهار کرد: هنگ مرزی آستارا و گمرک نظارت‌های خود در این حوزه را افزایش دهند.

فرماندار آستارا با اشاره به اینکه اگر قاچاقی در این منطقه انجام شود در قالب بار همراه مسافر بوده که بسیار جزئی است، ادامه داد: اکثر کالاهای قاچاق از مرزهای شرقی و غربی کشور به شهرستان مرزی بندر آستارا حمل می شوند.

وی خواستار فعالیت یک صرافی کاملا رسمی و نظارت شده در محل پایانه مرزی آستارا شد و گفت: این موضوع باید هر چه سریعتر و تا قبل از سفر زوار خارجی اربعین حسینی از طریق مرز زمینی آستارا عملیاتی شود.

استفاده از پلاستیک‌های شفاف برای اتباع خارجی الزامی است

معاون سیاسی و امنیتی فرماندار آستارا نیز در این جلسه خواستار جلوگیری نیروی انتظامی شهرستان از تردد آن دسته از اتباع آذری شد که به دفعات به این شهرستان سفر می‌کنند و با هدف حمل کالاهای اساسی ایران در مرز آستارا فعالیت دارند.

سامان ساسانیان به جلوگیری از استفاده نایلون‌های سیاه در مرز آستارا اشاره کرد و گفت: استفاده از نایلون‌های پلاستیکی شفاف و بدون رنگ در مرز آستارا توسط اتباع خارجی یک قانون است و باید از طرف اتباع خارجی رعایت شود.

وی خواستار کنترل بیشتر گمرک و پایانه مرزی آستارا در این زمینه برای مقابله با حمل کالاهای قاچاق و اساسی شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر