فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: آزادگان و ايثارگران گنجينه ها و سرمايه های اجتماعی و ارزش های دوران دفاع مقدس جامعه هستند.

 حسن رستم‌زاد، فرماندار آستارا، در مراسم تجلیل از ۷۶ آزاده سرافراز این شهرستان، خطاب به آزادگان اظهار کرد: درهر حال لفظ اسارت و در بند بودن، خود بار معنایی عجیبی دارد؛ از اسرای دشت کربلا تا امروز ما با یک آرمان و اعتقاد و ارزشی که به آن پایبند بودیم جان دادیم و مردانه ماندیم و شما بودید که به اسارت معنای آزادگی بخشیدید و آزادی ایران عزیز و آزادگی به معنای پایمردی و غیرت و عزت و سربلندی و این شما بودید که دشمن بعثی را به خاک ذلت نشاندید و با اینکه آنها بدترین اقدامات را در حق اسرای ما و در حق آزادگان ما بر خلاف تمام قوانین بین المللی و انسانی و بشری انجام دادند، ولی نتیجه این ظلم و ستمها را دیدند و رسوای تاریخ و هلاک و نابود شدند و امروز اثری از آنها نمانده و صدام و حزب بعث‌اش با بدنامی و به عنوان جنایتکار به تاریخ پیوستند؛ ولی شما سرافرازان و دلاوران و قهرمان ملت، کشور و تاریخ هستید.

وی ادامه داد: در تاریخ سابقه ندارد که ایرانی مسلمان آغازگر جنگی باشد؛ اما با توجه به تاریخ و وقایع ۸ سال دفاع مقدس هیچ تجاوزی را بدون پاسخ نمی‌گذاریم و برنمی‌تابیم و پاسخی کوبنده و سخت‌تر داده و می‌دهیم.

رستم زاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسایل سیاسی روز اضافه کرد: غرب و ایالات متحده دنبال سلطه خود در منطقه خاورمیانه و کشور ما و کشورهای مسلمان هستند و امروز هم متاسفانه به دلیل عدم اتحاد و هم‌دلی بین مسلمانان و وجود بعضی سران مرتجع منطقه متاسفانه توانسته‌اند در کشورهایی از منطقه نفوذ کنند و هدف آنها به دست آوردن منابع نفتی و گاز است.

فرماندار آستارا ادامه داد: تحریم وزیرامور خارجه کشورمان که زبان گویای دیپلماسی و سخنگوی مردم ایران است، جز تحریم منطق و گفتگو و دیپلماسی نیست و با این عمل نشان دادند که بر خلاف تبلیغات رسانه‌ای‌شان، ایالات متحده اهل مذاکره و گفت‌وگو نیست و این بی‌اعتمادی و انزوا را در جهان از آن خود کردند.

وی اضافه کرد: اگر ایالات متحده نفت، منابع معدنی و صنایع پتروشیمی را تحریم کند، اگر گفت‌وگو و منطق ما را تحریم کند، با نسل جوانی که ادامه دهنده راه آزادگان عزیز هستند، چگونه می‌خواهد آنها را تحریم کند؟! جوانان انقلابی و ارزشمندی که از نانوتکنولوژی گرفته تا سلول‌های بنیادی و پزشکی و صنایع هوافضا همه را بومی ‌کرده‌اند و در المپیادهای علمی کشورمان را جزو ده کشور برتر جهان قرار داده‌اند، با این‌ سرمایه‌ها چه می‌خواهند بکنند؟!.

رستم زاد یادآور شد: ما فرزندان آن آزادگانی هستیم که با عزت و اقتدار در مقابل فشارها و شکنجه‌ها مقاومت کرده‌اند و اینها همه برای ما پیام‌هایی دارد و ما نیز باید ادامه دهنده راه این آزادگان عزیز باشیم.

وی افزود: در حال حاضر فشارهای معیشتی و اقتصادی در جامعه وجود دارد که بخشی از آن مربوط به تحریم‌ها است که می‌خواهند ما را تسلیم کنند و بخشی هم به دلیل کوتاهی‌هایی است که در طول تاریخ بوده و ملتی پیروز است که مقاومت کند.

گفتنی است که علاوه بر سخنرانی فرماندار، اجرای موسیقی حماسی و اکران فیلم، از دیگر بخش‌های آیین گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به میهن در شهرستان مرزی بندر آستارا بود.

  • منبع خبر : اختصاصی رُوار