در ششمین روز از هفته دولت با حضور مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و نیز دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان، نیروگاه ۲۵ مگاواتی مقیاس کوچک منطقه آزاد انزلی با اعتباری قریب به هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار گرفت.

این نیروگاه مقیاس کوچک که بخشی از اعتبار ساخت آن از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی تامین شده است، قابلیت تولید همزمان برق و حرارت را دارد.

هدف از احداث این نیروگاه تامین برق مصرفی منطقه آزاد انزلی بوده و انرژی مازاد تولیدی آن می تواند بخشی از بار ترانس های انتقال پست ۲۳۰ کیلوولت رشت شمالی را کاهش دهد.

این نیروگاه در مقایسه با نیروگاه های بزرگ حرارتی، سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته و علاوه بر بالاتر بودن راندمان الکتریکی، امکان استفاده از راندمان حرارتی نیروگاه برای تامین سیستم گرمایشی مورد نیاز منطقه آزاد انزلی، موجب  افزایش راندمان تا بالای ۵۵ درصد نیز خواهد شد.

در ادامه برنامه‌های افتتاح در منطقه آزاد، ۱۲ کندوی سیلوی غلات به ظرفیت ۴۵ هزار تن با هزینه ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۲۰ نفر با حضور دکتر بانک و دکتر زارع به بهره‌برداری رسید.

۲۱ پروژه عمران روستایی شامل آسفالت راه روستایی، احداث پارک و زمین ورزشی نیز با هزینه ۲۳ میلیارد ریال با حضور دبیر مناطق آزاد کشور و استاندار گیلان افتتاح شد.

همچنین در ششمین روز از هفته دولت با حضور دکتر مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان، ۷ پروژه صنعتی با اعتباری بالغ بر ۲۱۳ میلیارد ریال در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد.

این پروژه ها شامل واحدهای تولید مواد شیمیایی، انواع روکش درب، انواع مصنوعات خانگی، دوربین مدار بسته، انواع پوشاک ورزشی و مواد بهداشتی است.

با افتتاح این واحدهای تولیدی و صنعتی برای ۱۰۰ نفر شغل ایجاد شده است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان