آیت‌الله علم الهدی در ابتدای این مراسم که با حضور علاقه‌مندان و جوانان فعال در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار شد، خطاب به این فعالان گفت: افرادی که نسبت به اجتماع دغدغه دارند و اتفاقات را رصد می‌کنند از هیچ کوششی برای رسیدن به هدف نباید فروگذار ‌کنند.
وی با بیان اینکه از عاشورا درس‌های زیادی گرفته می‌شود گفت: اولین نکته مدنظر فعالان عرصه اجتماع این است که حرکت اجتماعی باید مصلحانه صورت بگیرد نه بر اساس اغراض شخصی و در ادامه با اشاره به فرموده امام حسین (ع) افزود: من برای تفریح و فساد خارج نمی‌شوم من برای اصلاح آماده‌ام. درواقع هدف مصلحانه اولین چیزی است که امام در بیان دلیل قیام خودش بیان می‌کند.
علم‌الهدی افزود: درس دوم قیام عاشورا را مترصد فرصت‌ها بودن عنوان نمود و گفت: امام ۱۲ سال بعد از صلح امام حسن (ع) دست به قیام زد. وی ادامه داد: امام حسین عجولانه کار نکرد و بعد از فراهم شدن فرصت دست به این کار زد.

رضای خدا را در نظر گرفتن نکته سوم موردنظر آیت‌الله علم الهدی از قیام عاشورا بود. او گفت: اگر به‌جای رضای خدا منیت در افراد وجود داشته باشد کارها درست انجام نمی‌شود.
وی در ادامه افزود: درس بعدی که فعالان فرهنگ عمومی باید از فرهنگ قیام عاشورا یاد بگیرند استفاده از نیروهای داوطلب خالص است. گاهی نیروهای یک مجموعه به خاطر نیت سویی که دارند اصل حرکت خوب را به زمین می‌زنند.

مسأله بعدی از نگاه آیت‌الله علم الهدی مشارکت زنان درحرکت بزرگ عاشورا بود. وی افزود: در زمانی که نگاه به زن شهروند درجه دوم و تحقیرآمیز بود ما با نمونه‌هایی مانند زینب (س) مواجه می‌شویم که چه درست گفته‌شده اگر زینب نبود عاشورا در عاشورا می‌ماند. هیچ نهضتی بدون زنان به‌عنوان نیمی از جامعه نمی‌تواند به پیروزی برسد.

این استاد حوزه، درس بعدی قیام عاشورا برای فعالان فرهنگی و اجتماعی را این‌گونه بیان کرد: در امورات فرهنگی خود فرد باید به میدان بیاید از پشت میز و در فضای مجازی با لایک‌ و پست نمی‌توان‌ کاری انجام داد.

آیت‌الله علم الهدی ادامه داد: امام حسین حتی فرزندی که همسرش در شکم داشت از دست داد. پای اهداف خودش بیشترین هزینه را پرداخت کرد و این یعنی اینکه بی هزینه نمی‌شود حرکت کرد. او ادامه داد: امام حسین در این جنگ جوانی مانند علی‌اکبر که خلقی و صورت شبیه رسول اکرم بود را از دست داد و از خانواده خود شروع کرد

وی درس بعدی این قیام را انعطاف در هدف عنوان کرد و ادامه داد: هدف باید منعطف و درجه‌بندی باشد. امام حسین (ع) هدف اول خودش را تشکیل حکومت اسلامی و براندازی حکومت یزید عنوان کرد اما وقتی به نتیجه نرسید ر‌ویکرد دیگری یعنی رسوایی حکومت بنی‌امیه را انتخاب کرد.
به دنبال نتایج بلندمدت بودن درس دیگری بود که علم الهدی به آن اشاره کرد و گفت: بالاترین تأثیر در تشیع را قیام اباعبدالله داشت و در قیام عاشورا هویت ویژه‌ای به تشیع داده شد.

او همچنین شجاعت را یکی دیگر از درس‌های این قیام عنوان کرد و گفت: ۷۲ تن در برابر ۳۰ هزار سرباز نشان‌دهنده وجود شجاعت در قیام عاشورا بود. بنابراین مصلح باید شجاعت را در خودش نهادینه کند.

آیت‌الله علم الهدی درس آخری که باید از عاشورا فراگرفت را جذب حداکثری عنوان کرد و گفت: نباید افراد را از دست داد و لازمه آن دل بی‌کینه است. او به ماجرای حربن یزید ریاحی اشاره کرد و افزود: آغاز حادثه تلخ عاشورا به دست او اتفاق افتاد. او همان کسی بود که سپاه امام را متوقف نمود تا سپاه دشمن برسد. اگر جای کینه‌توزی بود امام باید بیشترین کینه را از او به دل می‌گرفت اما امام بدون هیچ‌گونه منتی او را بخشید ونگاه هل من ناصر ینصرنی او تا انتها پابرجا بود.

در بخشهای دیگر مراسم اولین شب هیات فرهنگی مذهبی بانوی آب، سیده فاطمه شفیعی عضو انجمن روانشناسان و فعال اجتماعی هم به بررسی قیام عاشورا از منظر مفاهیم تخصصی روانشناسی پرداخت و در ادامه معرفی کتاب و اجرای اشعار عاشورایی نیز انجام شد.

گفتنی است سخنران شب دوم مراسم این هیأت، دکتر فیاض زاهد، پژوهشگر تاریخ و استاد دانشگاه، خواهد بود. این مراسم امشب از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۲ در سالن همایش مهمانسرای المپیک رشت واقع در ابتدای بلوار منظریه برگزار می‌شود.

  • منبع خبر : رُوار