آیین تکریم و معارفه فرمانده انتظامی استان گیلان با حضور سردار اشتری و استاندار گیلان، در سالن شهدای ناجا در رشت برگزار شد.

 استاندار گیلان با اشاره به بهبود برخی شاخص‌های امنیتی و انتظامی در استان طی نیمه نخست سال جاری، گفت که لازم است این روند در جهت کمال، استمرار داشته باشد.

دکتر ارسلان زارع صبح یکشنبه در مراسم معارفه فرمانده جدید انتظامی گیلان که صبح امروز با حضور سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی کشور برگزار شد با گرامیداشت روز ۱۳ آبان  روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و بیان اهمیت تامین نظم و امنیت اظهار داشت: نیروی انتظامی مظهر اقتدار و عامل برقراری نظم و آرامش در جامعه است و در ایجاد امنیت اجتماعی نقش موثری دارد.

رئیس شورای تامین استان افزود:  امنیت و آرامش در جامعه، مرهون همکاری و مشارکت آحاد مردم فهیم و شریف و تلاش های فداکارانه تلاشگران عرصه نظم و امنیت و قضاست از این رو علاوه بر قدردانی از نیروی انتظامی و  همه دست اندرکاران برای برقراری این موهبت در کشور، از همه دستگاه ها و نهادهای استان می خواهم تا برای ارتقای شاخص‌های مطلوب بیش از پیش به نیروی انتظامی کمک کنند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی که کشورمان در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته؛ اصلی ترین اولویت ، مواجهه درست با دشمن و صف آرایی متحد در این آرایش جنگی است بر این اساس دو مولفه انسجام و همدلی از اساسی ترین مقوله های است که در این هنگامه، همگان باید به آن توجه داشته باشند.

دکتر زارع اضافه کرد: آمارها گویای آن است که در نیمه نخست سال جاری، شاهد بهبود برخی شاخص‌های امنیتی و انتظامی در گیلان هستیم و این انتظار را از فرمانده جدید استان داریم که این روند، در جهت کمال ادامه داشته باشد ضمن آنکه در مدت یادشده و طبق آمارهای اعلامی؛ سطح پاسخگویی پلیس و استفاده و بهره‌مندی از دولت الکترونیک ارتقا یافته و در عین حال اکثریت سرقت هایی که در استان اتفاق افتاده؛ توسط پلیس کشف شده و سرقت های مهم و قتل هایی که اتفاق افتاده اند، صد در صد کشف شده است.

وی خاطرنشان کرد: گیلان در ایام نوروز، تابستان و مواقع تعطیل شاهد حضور گردشگران بسیاری از مناطق مختلف کشور است که این امر افزایش تردد در شبکه حمل و نقل زمینی را به همراه دارد و ورود حجم بالای مسافر در گیلان زمینه ساز بروز تصادفات است اما در نیمه اول امسال آمار تصادفات استان روند کاهشی را نشان می دهد که جای بسی خوشحالیست.

استاندار گیلان یادآور شد: این انتظار از مجموعه نیروی خدوم انتظامی وجود دارد که به مقوله آموزش های همگانی در جهت مسئولیت پذیری ، قانون پذیری شهروندان و آشنایی آنان با حقوق شهروندی بیش از گذشته توجه داشته باشد البته این مهم به معنای رفع تکلیف از دستگاه های فرهنگی نیست بلکه لازم است در تعاملی زنجیره ای بین ناجا و آنها ، آموزش های همگانی و اجتماعی بین آحاد جامعه فراگیر شود.

دکتر زارع افزود: گیلان استانی مرزی است؛ خوشبختانه تاکنون چالشی در این حوزه نداشته ایم اما بهره مندی از مرز، فرصتی در اختیار استان قرار داده که در حوزه هایی، پیشانی نظام جمهوری اسلامی باشد بر این اساس کاستی ها و تنگناهای این بخش باید بدرستی شناسایی و اهتمامی جدی برای رفع آنها صورت گیرد.

وی گفت: فراموش نکنیم نیروی انتظامی ، نهادی است که بیشترین ارتباط را با مردم و شهروندان دارد و در حقیقت در معرض نگاه و قضاوت عمومی است و طبق تکلیفی که رهبر معظم انقلاب تعیین کرده اند؛ حفظ اقتدار توام با احترام و محبت به مردم و تلاش در راستای حقوق شهروندی مورد تاکید رئیس جمهوری، در دستور کار نیروی انتظامی بوده و باید استمرار داشته باشد.

استاندار و رئیس شورای تامین استان در پایان از تلاش ها و خدمات سردار محمد رضا اسحاقی تشکر و برای سردار ملکی فرمانده جدید انتظامی استان آرزوی موفقیت کرد.

سردار اشتری:

دشمن به دنبال برهم زدن آرامش و امنیت کشور است

فرمانده ناجا با تأکید بر اینکه نیروی انتظامی حافظ جان و مال و امنیت مردم است، گفت: دشمن به دنبال برهم زدن این آرامش و امنیت در کشور است.

سردار حسین اشتری صبح دوشنبه در آیین تکریم و معارفه فرمانده انتظامی گیلان در سالن شهدای ناجا رشت با اشاره به تقدیم هشت هزار شهید دوران دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و ۴۴۵ شهید فرماندهی انتظامی گیلان، اظهار کرد: نیروی انتظامی حافظ جان، مال، ناموس و امنیت مردم است.

فرمانده ناجا با تاکید بر نعمت امنیت و سلامت در کشو و با بیان اینکه در سایه همین امنیت در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم، گفت: در کشورهای همسایه به دلیل نبود امنیت مردم این کشورها خسارت زیادی دیده و در هیچ حوزه‌ای پیشرفت نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه با تکیه بر منویات رهبر معظم انقلاب، نیروهای انتظامی، نظامی و مردم امنیتی با ثبات و مثال زدنی در کشور داریم، افزود: دشمنان در جنگ نرم و سخت به دنبال بر هم‌زدن نظم، امنیت و آرامش این کشور هستند.

بالاترین سرمایه پلیس اعتماد مردم است

سردار اشتری با اشاره به جنگ سخت و نرم داعش و نیروهای دست نشانده آمریکا در سوریه، عراق و یمن، گفت: امروز آمریکا به بهانه مطالبات مردمی که بخشی از آن بحق بوده و باید از مسیر درست و قانونی پیگیری شود سوء استفاده کرده که با هوشیاری مردم، مسئولان و هدایت‌های مقام معظم رهبری خنثی شد.

فرمانده ناجا تصریح کرد: نقش نیروی انتظامی در حفاظت و امنیت کشور با نیروی انسانی آموزش دیده، حرفه‌ای و مجاهد و از لحاظ تجهیزات با وجود تحریم‌ها و وجود کمبودها پیشرفت‌های خوب و چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به پلیس هوشمند و هوشمندسازی در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، گفت: امروز از طریق هوشمندسازی و استفاده از سامانه‌های دقیق کشف جرم با سرعت و دقت بیشتری صورت می‌گیرد.

سردار اشتری با تاکید بر اینکه در تلاشیم تا پایان سال ۱۴۰۰ به مرحله ایده آل در این حوزه برسیم، افزود: امروز از بسیاری از کشورهای منطقه جلوتر هستیم و قدرت رقابت با پلیس کشورهای پیشرفته را داریم.

افزایش ۷۶ درصدی زائران ایرانی اربعین حسینی

فرمانده ناجا با بیان اینکه بالاترین سرمایه ما اعتماد مردم به ما است و با اشاره به همایش جهانی اربعین حسینی و حضور بیش از سه میلیون زائر ایرانی، اظهار کرد: امسال کدر مقایسه با سال گذشته شاهد رشد ۷۶ درصدی زائران داخلی و ۳۵ درصدی زائران خارجی بودیم که در کمال نظم، رضایت مندی، امنیت و تردد ورود و خروج زائرین انجام شد.

وی با اشاره به روز ۱۳ آبان روز مقابله با استکبار جهانی، گفت: در این روز سه حادثه بزرگ تبعید حضرت امام(ره)، کشتار دانش آموزان و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا است که مسیر انقلاب را تغییر داد.

سردار اشتری با اشاره به تحریم‌های آمریکا، تأکید کرد: تحریم‌ها سبب مستقل شدن ما در حوزه‌های مختلف شد و امروز به لطف خدا و روحیه جهادی، قدرت دفاعی ایران قدرت برتر در جهان است پیشرفته ترین پهپادهای آمریکایی را در زمین و دریا و آسمان میزند.

فرمانده ناجا با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: باید راه مقاومت و ایستادگی را با قدرت و قوت ادامه دهیم و اگر بر اساس هفت بندی که مقام‌معظم رهبری مشخص کرده‌اند کار کنیم نقشه راهی برای چهل سال دوم انقلاب داریم.

عملکرد مطلوب نیروی انتظامی گیلان در طرح ناظر یک

وی با اشاره به اینکه استان گیلان در کشف وقوع جرم در سال گذشته رتبه دوم و امسال رتبه اول را با میانگین ۹۰ درصد دارد و در حوزه سرقت‌های خشن با شدت برخورد شده است، ادامه داد: با توجه به گردشگرپذیر بودن استان گیلان اجرای طرح‌های امنیتی و اخلاقی در دستور کار قرار دارد.

سردار اشتری تصریح کرد: گیلان دارای نیروی دو برابر انتظامی نیست ولی در تمام طرح‌ها بویژه طرح ناظر یک با کمترین تنش و رضایت مردم موفق عمل کرده است.

گفتنی است، در پایان ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های سردار «محمدرضا اسحاقی» فرماندهی انتظامی استان گیلان سردار «عزیزالله ملکی» به مدت سه سال به عنوان فرمانده جدید انتظامی گیلان معرفی شد.