انجمن اسلامی مهندسان استان‌های گلستان، گیلان و مازندران با صدور بیانیه‌ای، به طرح "انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران" واکنش نشان دادند.

متن کامل این بیانیه که نسخه‌ای از آد در اختیار پایگاه خبری رُوار قرار دارد، بدین شرح است:

بیانیه انجمن اسلامی مهندسان استان‌های گلستان، گیلان و مازندران
در خصوص “انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران”

مردم فرهیخته ایران
چند سالی است که به بهانه کم آبی کویر مرکزی ایران طرحی با عنوان انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی در دستور کار قرار گرفته و نگرانی‌هایی را بین مردم و علاقه‌مندان محیط زیست ایجاد نموده است .
بسیاری از متخصصین زمینه‌های مختلف اعم از محیط زیست، جغرافیا، مهندسی آب، کشاورزی، زمین شناسی، اقلیم شناسی، جامعه شناسی و … به دلایل متعدد از جمله کاهش تراز آب دریای خزر، افزایش شوری و دمای آب، از بین رفتن خلیج ها و تالابهای مناطق شمالی و بویژه از بین رفتن حداقل چهل هکتار از جنگل‌های هیرکانی، هزینه بالای اجرا و بهره برداری و نگهداری سیستم شیرین سازی و خطوط پمپاژ، مخالفت خود را با اجرای چنین طرحی اعلام نموده اند اما انجمن اسلامی مهندسان قصد دارد موضوع را از جنبه‌ای مهم که کمتر به آن پرداخته شده بررسی نماید.
با روند شتابان توسعه در سده‌های گذشته انسان فقط به تامین منابع و مصرف روز افزون آنها اندیشید اما امروزه، توسعه بدون توجه به مدیریت مصرف منابع امکان پذیر نیست و بهره‌وری در استفاده از سرمایه، نیروی انسانی، زمان، انرژی، مواد اولیه، آب و … در دستور کار قرار دارد .
در زمینه منبع ارزشمند آب علاوه بر فرهنگ سازی در خصوص کاهش مصرف، گام های بزرگی به وقوع پیوسته که متاسفانه در کشور ما یا بطور کلی مورد غفلت است یا گام ها به شدت کند و کاملا نمایشی و مقطعی است.
استفاده از آب باران، استفاده از آب (فاضلاب) خاکستری، بازچرخانی آب، استفاده از پساب در کشاورزی و صنعت، روش های کم مصرف آبیاری، متعادل سازی فشار در خطوط، استفاده از تجهیزات و شیرآلات کاهنده مصرف، کنترل آب به حساب نیامده، به‌کارگیری روشهای کشت کم مصرف، اصلاح بافت خاک، استفاده از گیاهان کم مصرف در کشاورزی و فضای سبز، فرهنگ‌سازی و تغییر ذائقه مردم در راستای کاهش سهم محصول پر مصرف در تغذیه و … بخشی از روشهایی است که در دنیا در راستای مدیریت مصرف آب مورد توجه قرار می‌گیرد.
حالیه در خصوص موضوع انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی علاوه بر همه انتقادات وارد بر طرح، چند سوال اساسی به شرح زیر مطرح است که می‌بایست از طرف متولیان امر به آن پاسخ داده شود:
-آیا تحلیلی منطقی و منصفانه بر افزایش آمار سطح زیر کشت مزارع، باغات، دامداری‌ها و استخر های پرورش ماهی چهل سال پیش تا کنون استان سمنان و کویر مرکزی دارند؟ ( به عنوان مثال سطح زیر کشت پسته در شهر دامغان از ابتدای انقلاب ۴۰ برابر شده است.مطابق خبر مندرج در خبرگزاری ایرنا با کد ۸۲۹۷۷۹۸۵ تحت عنوان “توسعه کشت پسته در سمنان نیازمند برنامه‌ریزی”)
– کدام یک از راه‌ها و روشهای فوق را در سمنان و استانهای کویری مرکزی به کار بسته‌اند؟
-تعطیلی یا انتقال صنایع آب بر به کنار از ایجاد کدام صنعت آب بر در این مناطق جلوگیری کرده‌اند؟
-در چند درصد شهرها و روستاها مطالعات آب به حساب نیامده انجام و اجرای آن عملیاتی شده است؟
-چند درصد مزارع و باغات به روشهای کم مصرف آبیاری مجهز شده‌اند؟
-آیا منطقی است در یک استان خشک و کویری آمار کشت آبی بیش از هشتاد درصد کشاورزی استان باشد؟ ( مطابق اطلاعات مندرج تحت عنوان “توانمندی‌های بخش کشاورزی استان سمنان” در سایت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان)
به موارد فوق می توان سوالات متعدد دیگری افزود که از آن صرف نظر می‌شود.
بدیهی است تا زمانی که پاسخ این سوالات به روشنی اعلام نشود انتقال آب از هر نقطه چه دریای خزر چه خلیج فارس و دریای عمان و چه سدهای واقع در شمال رشته کوه‌های البرز از اساس فاقد منطق بوده و به روشنی حیف و میل بیت المال به نفع گروهی خاص محسوب می‌شود.
در این راستا علاوه بر مردم فهیم سه استان شمالی از همه مردم علاقمند به سربلندی میهن انتظار می رود در مقابل اجرای پروژه ای که می تواند موجب تضییع حقوق آیندگان این مرز و بوم باشد از همه ظرفیتهای قانونی برای توقف این پروژه و پروژه های اینچنینی که تخریب محیط زیست و آسیب به آینده کشور را در پی دارد استفاده نمایند.
متاسفانه فعالیتهای مقطعی و پراکنده نمایندگان سه استان شمالی در مجلس شورای اسلامی کافی نبوده و انفعال و سکوت اکثریت مسئولین این سه استان نگران کننده و فاقد توجیه است و بی شک دیر یا زود باید پاسخگو باشند.
امید است که با هشیاری، همراهی و مطالبه‌گری همه مردم در کنار پیگیری مسئولین و نمایندگان از وقوع هر عملی که منجر به تخریب و آسیب به گوشه‌ای از سرزمین عزیزمان ایران می‌شود جلوگیری گردد.

انجمن اسلامی مهندسان استان‌های گلستان، مازندران و گیلان

۱۳ آبان ۱۳۹۸

  • منبع خبر : اختصاصی رُوار