ظهر جمعه سیزدهم دی ماه، پس از انعقاد آیین نماز جمعه شهرستان آستارا، راهپیمایی باشکوهی به مناسبت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار شد و نماینده عالی دولت در شهرستان، دقایقی به ایراد سخنرانی پرداخت.

 در این راهپیمایی که با فریادهای بلند “مرگ بر آمریکا” و “مرگ بر اسرائیل” همه اقشار شهرستان برگزار شد، حسن رستم زاد، فرماندار شهرستان آستارا، ضمن عرض تبریک و تسلیت واقعه شهادت این سردار بزرگ سپاه اسلام به خانواده بزرگوار آن شهید، مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و ملت شریف ایران، طی سخنرانی کوتاهی اعلام کرد: حاج قاسم متعلق به کل مردم ایران و پاره تن عالم اسلام بود.
رستم زاد اظهار داشت: زندگی سردار سلیمانی و حضورش افتخار ایران و ایرانی و بشریت بود و شهادتش مایه برکات فراوان و سبب اتحاد و انسجام ملی بیشتر در داخل کشور و جهان اسلام، خصوصا میان مظلومان و مستضعفان عالم است.
وی ادامه داد: جنگیدن سردار سلیمانی هم به خاطر برقراری صلح و امنیت در منطقه بود و در دفاع از انسان و انسانیت جان خود را در طبق اخلاص گذاشت تا سرانجام فارغ از همه معادلات دنیوی، دعوت حق را لبیک گفت و به لقاالله پیوست.
فرماندار آستارا افزود: حاج قاسم سلیمانی محبوب قلب‌ها و متعلق به همه مظلومان منطقه و دنیا بود که به عناوین مختلف مورد ظلم و جور استکبار جهانی قرار دارند و منابع کشورشان توسط این جهان‌خواران به یغما می‌رود. سرداری که با سلسله مبارزات سخت خود، امید به رهایی را در دل مردم آزادی‌خواه زنده نگه داشت و البته وعده خداوند در پیروزی حق علیه باطل نزدیک است.
رستم زاد ادامه داد: هرچند شهادت حاج قاسم سلیمانی ضایعه‌ای اسفناک و جبران ناشدنی است اما این خاک پرگهر سلیمانی‌های فراوانی را در صدف وجود خود دارد که به فراخور تاریخ درخشیده‌اند و باز هم خواهند درخشید و این سرمایه‌های انسانی مکتب امام خمینی (ره) پایانی ندارند. امام خمینی که سالها پیش با درک صحیح از شرایط زمان فرمودند “بکشید ما را، ملت ما هوشیارتر می‌شوند” و امروز نیز شیاطین بدانند که ایران اسلامی مملو از سردار سلیمانی‌هاست.
نماینده عالی دولت گریزی به نقش دیپلماسی خارجی در صفحه جدید معادلات منطقه زد و اشاره کرد: سازمان دیپلماسی کشور به نمایندگی از ملت ایران و در کنار این مردم همیشه در صحنه، پاسدار حقوق سرزمینمان است و با سازوکارهای مناسب، پیگیر این اقدام دولت آمریکا که نماد عینی تروریسم دولتی است را پیگیری می‌کند و در کنار نیروهای نظامی و امنیتی، ذره‌ای از حقوق ملت کوتاه نخواهد آمد؛ زیرا به فرموده فرماندهی معظم کل قوا، زمان بزن در رویی آمریکا گذشته است و ترامپ و کاخ‌سفیدنشینان به زودی می‌بایست تاوان سخت این اشتباه استراتژیک خود را بپردازند.
راهپیمایی با ادامه شعارهای مردم در حمایت از موارد بیان شده خاتمه یافت و دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده به مناسبت ایام حزن و اندوه شهادت این سردار رشید اسلام، در شهرستان مرزی بندر آستارا به اجرا درآمد.

سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران، بامداد جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸، در جریان یک سفر رسمی به عراق، هنگام خروج از فرودگاه بین‌المللی بغداد، مورد اصابت موشک‌ نیروهای دولت تروریست ایالات متحده آمریکا قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل شد.

  • منبع خبر : اختصاصی رُوار