روح‌الله غفاری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو تشکیلات گیلان انجمن اسلامی مهندسان ایران، در یادداشتی به موضوع شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی پرداخته و این سرباز و فرمانده شهید را اسطوره عصر ما قلمداد کرده است.

در خوانش شاهکارهای ادبی و حماسی ایران‌مان، تراژدی‌هایی هم داشته‌ایم که چنان احساساتمان را درگیر کرده‌اند که گاه نتوانسته‌ایم مانع گلوگیر شدن بغض و یا تر شدن چشمهایمان شویم، همچون تراژدی‌های مرگ سهراب و مرگ سیاوش.
آنقدر رویدادهای درون افسانه‌ها برایمان ناراحت کننده بودند که گه گاه دوست داشتیم بار دیگر داستان را بخوانیم، شاید پیامش عوض شده باشد و شاید جور دیگر روایت شود.
اما آنقدر سوز و گداز این تراژدی‌ها برایمان عمیق بود که با بدل زدن شیوه این افسانه‌ها به تراژدی‌های دینی و تاریخی، با تعزیه و رثاگویی سعی در تسلا دادنی همگانی داشتیم. مرگ اسطوره‌ها با روان و ذهن هر ملتی چنان درگیر می‌شوند که هر کسی آرزو می‌کند “ای کاش در میانه اسطوره بود و شاید آن رویداد جور دیگری رقم می‌خورد”.
اسطوره نیاز هر ملتی‌ست. چه به ادب و داستان و نویسندگی بسازی، چه با هژمونی رسانه و پروپاگاندای هواداران به آن وجهه اسطوره‌گونه بدهی. شکست ناپذیری اسطوره، چنان بر ذهن و روان شیرین می‌نشیند که هرگز لحظه مرگ اسطوره را تصور نمی‌کنیم.
قاسم سلیمانی اسطوره عصر ما بود. جنگ اسطوره با نیروهای اهریمنی[۱]، به سخره گرفتن ددان در میانه‌ی کارزار و مبارزه[۲]، رزمجویی و مبارز طلبی در عین بی‌آلایشی[۳]، توکل و فروتنی در مقابل دادار پاک، همه و همه نهادینه کننده وجهه اسطوره‌گونه‌ای سردار سلیمانی بود.
حال مائیم و تجربه مرگ اسطوره. شاید آنچه بیش از نبود اسطوره ملتی را می آزارد، خلاء نبود کاریزمای اسطوره باشد. به قول سعدی:
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
و همین گونه تا دگر بار، ادب و هنر این مرز و بوم قلم و نقش بزند، تا دگر انسانی مرزهای شجاعت و رزم را در نوردد و جملگی بیافرینند اسطوره دگری.
حال باید پرسید که کدام سووشون و کدام تعزیه بدل شرح فقدان حاج قاسم می‌شود و آیا اسطوره دیگری معاصر ما خواهد شد؟ چه رویدادی تسکین دهنده نیاز شکست ناپذیری ملتی خواهد شد که “برای آنکه ایران خانه خوبان شود”، خون دلها خورده‌اند و رنج دوران برده‌اند[۴]؟


پانویس:
۱. جنگ با داعش
۲. پیام حاج قاسم به فرمانده نیروهای آمریکائی در افغانستان
۳. حضور سردار بدون جلیقه ی ضد گلوله و محافظ در خطوط مقدم و نواحی پر جمعیت و پر خطر
۴. ترانه ی “چه سفر ها کرده ایم” از استاد نادر ابراهیمی


انتشار و بازنشر یادداشت‌ها در پایگاه خبری رُوار به منزله تایید نظر نگارنده نیست؛ این اقدام به منظور اطلاع‌رسانی و با هدف آشنایی مخاطبان این رسانه با دیدگاه‌ها و نظرات مختلف انجام می‌شود.


 

  • نویسنده : روح‌الله غفاری
  • منبع خبر : اختصاصی رُوار