دکتر معصومه موسی‌زاده پاسکیابی، رییس پیشین اداره سوادآموزی ناحیه یک رشت و فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان، در یادداشتی به برخی از مشکلات معیشتی فرهنگیان پرداخته و پیشنهادی برای رفع این مشکلات ارایه کرده است.

 همه به درستی می‌دانیم که تعداد زیاد فرهنگیان، نعمت و برکت بزرگی است که اگر سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این حوزه درست مدیریت شود، این قشر عظیم و محترم خیلی بهتر از همه سازمان‌ها و ارگان‌ها از سطح بالای معیشت و رفاه بهره‌مند خواهند شد.

فرهنگیان برخوردار از صندوق ذخیره که از سال ۷۴ تاسیس شده و ۵ درصد از حقوق اعضاء جهت حق عضویت در صندوق، هر ماه از حقوق‌شان برداشت می‌شود و این صندوق امروز بالغ بر ۲۹ شرکت فعال مانند پتروشیمی خراسان، ماشین‌سازی اراک، پتروشیمی مروارید، لیزینگ و رفاه فرهنگیان و … تاسیس نموده است؛ همچنین خانه‌های معلم مستقر در شهرستان‌ها و کلان‌شهرها و دریافت بیمه دانش‌آموزی در ابتدای هر سال تحصیلی، مبلغ قابل توجهی می‌شود که قطعا هزینه‌های این حوزه کمتر از وصولی و دریافتی‌ها است.

در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ بالغ بر ۱۴ میلیون دانش آموز، نفری ۱۰ هزار تومان بابت حق بیمه پرداخت نمودند و مبلغی بالغ بر ۱۴۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان جذب شد؛ در حالی‌که هزینه صورت گرفته برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده، نصف این مبلغ را هم شامل نمی‌شود.

همچنین اگر همه مبالغ حق بیمه درمانی و تکمیلی فرهنگیان و سایر دریافتی‌ها و درآمدها تجمیع بشود، در همان بانک سرمایه‌ای که قرار بود منحصرا برای فرهنگیان باشد، می‌شود هم فرزندان فرهنگیان را جهت اشتغال در این بانک‌ها در سراسر کشور جذب کرد و هم تسهیلات ویژه با نرخ سود پایین به فرهنگیان ارایه داد و هم تسهیلات رفاهی، خدماتی که اهم درخواست فرهنگیان محترم است، نصیب فرهنگیان کرد.

اما این خیل عظیم نیروی کار با سرمایه هنگفت‌اش که هرکدام به سمتی روانه است و تجمیع نشده و عدم مدیریت درست این سرمایه عظیم موجب شده که این قشر زحمت‌کش و محترم، همیشه دغدغه معیشت را داشته باشند؛ به مانند آب‌های روان، که اگر هر کدام به سمتی برود و در پشت سدها جمع‌آوری نشود، همه آنها هرز می‌رود و هیچ استفاده‌ای به کسی نمی‌رساند.


انتشار و بازنشر یادداشت‌ها در پایگاه خبری رُوار به منزله تایید نظر نگارنده نیست؛ این اقدام به منظور اطلاع‌رسانی و با هدف آشنایی مخاطبان این رسانه با دیدگاه‌ها و نظرات مختلف انجام می‌شود.


 

  • نویسنده : دکتر معصومه موسی‌زاده
  • منبع خبر : اختصاصی رُوار