نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در آستانه سفر رییس‌جمهور به استان گیلان گفت: چنانچه استقبال درخور و مناسبی از رییس‌جمهور و هیأت همراه داشته باشیم، ضریب طلبکاری ما از ایشان بیشتر می‌شود. اما اگر خدای نکرده میزبان خوبی برای ایشان نباشیم، طبیعتا به عنوان نماینده مردم نمی‌توانیم برویم و به خوبی از حقوق مردم دفاع کنیم.

 مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس در گفت و گو با رُوار با اشاره به سفر آتی دکتر حسن روحانی به استان گیلان اظهار کرد: اکنون زمان تسویه حساب کردن نیست و باید از هر سفری حداکثر استفاده را ببریم. قهر کردن‌ها، پشت کردن‌ها، مطالبه‌های ناحق و خدای ناکرده عقده‌گشایی‌ها به هیچ وجه درست نیست و مشکلات مردم را حل نمی‌کند. نفع مردم در این است که ما حرف مردم را بزنیم و مطالباتشان را بیان کنیم.

وی افزود: من به کرات درخواست کرده‌ام که از دولت کارهای بزرگ بخواهیم. اکنون که به لطف خدا راه‌آهن قزوین به رشت افتتاح خواهد شد، انتظار داریم که ادامه راه‌آهن رشت به انزلی، رشت به بندر کاسپین و رشت به آستارا در این سفر قطعی شود. انتظار داریم که در این سفر، بحث دو قطعه چهارکیلومتری باقیمانده از آزادراه قطعی بشود.

نماینده مردم رشت با اشاره به این‌که پروژه‌های آزادراه و راه‌آهن در توسعه استان نقش بسیار اساسی ایفا می‌کند گفت: ما انتظار داریم که به جای مصوبات کیلویی ۸۰۰ مصوبه، ۲۰۰ مصوبه و ۵۰۰ مصوبه [اشاره به مصوبات سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد]، چهار کار اساسی در این استان اتفاق بیافتد. یعنی دولت به جای مصوبه کردن، کلنگ بزند و اعتبارات طرح‌ها را تخصیص بدهد.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه‌هایی که از سفرهای استانی رؤسای جمهور سابق و فعلی داریم، به باور من بهترین کار این است که از دولت بیشترین استفاده را ببریم و پروژه‌های اساسی و بزرگی که نه یک شهر یا مجموعه، بلکه همه استان از آن متنفع می‌شود را از دولت مطالبه کنیم.

جعفرزاده ایمن‌آبادی افزود: آنچه که ما تاکنون از آن رنج می‌بردیم و در عقب ماندگی و عدم توسعه یافتگی استان نقش داشته، نبود امکانات مناسب و ارزان برای ترانسفر و جابه‌جایی مسافر و کالا در مدت زمان کوتاه بود و این ضعف، نبود راه‌آهن بود.

وی ادامه داد: به لطف خدا راه‌آهن در حال ایجاد است، اما راه‌آهن قزوین رشت هیچ‌گاه مطالبه اصلی ما نبود؛ ما به دنبال ایجاد و تکمیل کریدور شمال-جنوب هستیم تا بتوانیم اقتصاد استان را متحول کنیم و این تحول از طریق درآمد و عواید ترانزیت کالا، حمل و نقل ارزان و افزایش رغبت سرمایه‌گذاران جهت انتقال کارخانه‌ها و مواد اولیه به استان، با توجه به پایین آمدن قیمت تمام شده کالاهایشان و دسترسی راحت و ارزان به بازارهای منطقه به دست می‌آید.

نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت اهتمام به مساله آب، خاک، حمل و نقل و جاده در سفر رییس جمهور به گیلان گفت: در بحث آب به دنبال نهایی کردن اعتبارات دو سد بزرگ پلرود و شفارود و سدهای لاستیکی استان و تخصیص منابع قابل توجه به این مساله هستیم که در برآوردهای اولیه ما از سفر وجود دارد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به وجود برخی نگرانی‌ها در خصوص طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان و کویر مرکزی ایران تصریح کرد: اولا مطلبی که رییس جمهور در سمنان گفتند مقید به این شرط بود که «اگر سرمایه‌گذارش باشد»؛ ثانیا آنچه که در جریان تصویب بودجه اتفاق افتاد، تصویب فاز مطالعاتی این طرح بود که آیا این پروژه اجرا می‌شود یا نمی‌شود و این مساله همیشه در جهت «اجرا شدن» پیش نمی‌رود.

وی افزود: من به شما قول می‌دهم که این پروژه هیچ وقت ایجاد نخواهد شد. این تنش اجتماعی اصلا ضرورتی ندارد و هرکس این کار را انجام داده، صرفا به جنبه تبلیغاتی وانتخاباتی آن توجه داشته است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: زمان حذف این طرح، متاسفانه عده‌ای از نمایندگان مانند بازی ایران با ژاپن جهت اعتراض به هیأت رییسه رجوع کردند و دروازه خالی ماند؛ اگر بر سر جایشان می‌ماندند و دفاع می‌کردند، نتیجه بهتری حاصل می‌شد تا اینکه آن شلوغ‌کاری‌های تبلیغاتی را انجام دهند که صرفا در عکس‌ها بیافتند.

وی ادامه داد: در نتیجه اقدام نمایندگان، کل بودجه تصویب شد و آن مساله ۸۱ درصد یعنی کل بودجه تصویب شد و مساله انتقال آب خزر به سمنان، یکی از هزاران ردیفی بود که در این میان تصویب شد و این ردیف هم ردیف فاز مطالعاتی این طرح است. این پروژه به حدود ۱۳ هزار تا ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه نیازمند است. شما می‌دانید که ما برای این پروژه راه آهن که از اهمیت ملی و منطقه‌ای برخوردار است، سه سال است که درگیر تخصیص هزار میلیارد تومان هستیم؛ لذا این مساله انتقال آب دریای خزر به سمنان را از ذهن‌تان خارج کنید.

جعفرزاده با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از دریای خزر به کویر مرکزی ایران قابلیت اجرایی شدن ندارد گفت: این پروژه تنش‌های داخلی و بین‌المللی در پی خواهد داشت و کشورهای همسایه ایران در دریای خزر اجازه اجرای چنین طرحی را نخواهند داد. در این شرایط به اندازه کافی بین ما کشورهای همسایه تنش وجود دارد. فعلا فقط فاز مطالعاتی طرح تصویب شده و من به شما قول می‌دهم که برای همین فاز مطالعاتی هم بودجه لازم وجود ندارد. ضمن اینکه تبعات زیست محیطی طرح و آثاری که بر همه گونه‌های جانوری می‌گذارد، آثار و تبعات اجتماعی و فرهنگی که برای مردم و اقوام منطقه دارد و شهرها را به هم می‌زند، به دلایل قبل اضافه می‌شود و خواهید دید که این طرح اجرا نمی‌شود.

رییس ستاد مردمی حامیان دکتر حسن روحانی در استان گیلان با اشاره به موضوع استقبال مردم از سفر رییس جمهور به گیلان گفت: آقای رییس جمهور قرار است که به گیلان سفر کند و طبعا ما از ایشان خدمت بگیریم. خدمت گرفتن چه زمانی تحقق پیدا می‌کند؟ آن هنگام که میزبان خوبی باشیم.

وی ادامه داد: چرا الان زبان ما دراز است و همیشه طلبکارانه با دولت برخورد می‌کنیم؟ چون در انتخابات گذشته رأی بالایی به آقای رییس جمهور دادیم. آیا اگر رای بالایی به رییس جمهور نمی‌دادیم، می‌توانستیم این مطالبات را از رییس‌جمهور داشته باشیم؟ ما می‌گوییم گیلان سومین استان در میزان آرای بالا به آقای روحانی نیست، بلکه اولین استان است؛ چون ما با توصیه‌های مذهبی به ایشان رأی ندادیم؛ مردم گیلان اعتقادی به آقای روحانی رأی دادند؛ لذا طلبکارانه حرف می‌زنیم.

جعفرزاده افزود: چنانچه استقبال درخور و مناسبی از رییس‌جمهور و هیأت همراه داشته باشیم، ضریب طلبکاری ما از ایشان بیشتر می‌شود. اما اگر خدای نکرده میزبان خوبی برای ایشان نباشیم، طبیعتا به عنوان نماینده مردم نمی‌توانیم برویم و به خوبی از حقوق مردم دفاع کنیم؛ به ما می‌گوید شما که با من قهرید! لذا نباید اینگونه برخورد کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قرار است که ما مطالبه‌گر باشیم و برای این مطالبه‌گری باید به رییس جمهور بگوییم که مردم اینگونه به استقبال شما آمدند، آقای رییس جمهور جواب مطالبات این مردم را بدهید. ضمن اینکه در عرصه‌های بین‌المللی، رسانه‌های خارجی و تلویزیون‌های ماهواره‌ای میزان استقبال مردم از رؤسای قوای خودشان را نشان می‌دهند و این جنبه دیگری است که بر اهمیت استقبال گرم از رییس جمهور کشورمان می‌افزاید.

  • منبع خبر : رُوار