عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران در آستانه سفر رییس جمهور به گیلان گفت: استان ما با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد، می‌تواند در ابعاد ملی نقش آفرینی کند. متاسفانه ما نتوانستیم از این امکانات و استعدادها در اقتصاد ملی استفاده مطلوب را ببریم.

 مهندس محمد زالفی، فرماندار رشت در دولت اصلاحات و عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران در گفت و گو با رُوار، با اشاره به اینکه قطعا سفر رییس جمهور به مناطق حائز اهمیت است اظهار کرد: رییس جمهور در سوگندی که یاد می‌کند پاسدار قانون اساسی است و به عنوان رییس جمهوری از حقوق اساسی ملت دفاع می‌کند.

وی با اشاره اینکه رییس جمهور فردی است که به صورت ملی و در پهنه کشور از آحاد ملت رأی گرفته، گفت: درست است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز رأی‌شان را از مردم اخذ می‌کنند اما نمایندگان از مناطق و به صورت منفصل رأی می‌گیرند و رییس جمهور تنها مقام جمهوری اسلامی است که در سراسر ایران و از اکثریت ملت آرای خود را اخذ می‌کند.

عضو حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: هرچند به دلایل متعدد و بعضا ناموجه، رییس جمهور تا کنون نتوانسته در ایران آن نقش اساسی که در قانون برایش پیش‌بینی شده را ایفا کند، ولی قاعدتا باید بپذیریم که برابر قانون، اولین مقام اجرایی کشور است و طبق قانون اساسی باید از حقوق اساسی ملت پاسداری کند و اجرای قانون اساسی بر عهده رییس جمهور است؛ حتی توسط قوای دیگر. درست است که ما اصل تفکیک قوا را داریم، اما همین قانون اساسی پیش‌بینی کرده چنانچه در جایی قانون اساسی نقض شود، رییس جمهور باید مانع نقض قانون اساسی شود.

وی افزود: رییس جمهور در جایگاه اجرایی، در سفرهای استانی از کاستی‌ها، کمبودها و خواست‌های یک منطقه به طور مستقیم مطلع می‌شود؛ چه در دیدارهای مستقیم و رو در رو با مردم و چه در دیدار با اقشار مختلف مردم منطقه نظیر نخبگان، صنعت‌گران، کشاورزان، فعالان اقتصادی و فرهنگی، دیدگاه‌های مردم را بلاواسطه می‌شنود. بعد دیگر این سفرها، اطلاع رییس جمهور از وضعیت توسعه و عمران مناطق است که به طور مستقیم از شرایط عمرانی هر استان از نزدیک مطلع می‌شود. لذا سفر رؤسای جمهور به استان‌ها همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.

فرماندار اسبق شهرستان رشت با اشاره به اینکه دکتر روحانی در ششمین سال (سال دوم از دوره دوم) ریاست جمهوری به سر می‌برد گفت: با توجه به اینکه ایشان در سفرهای گذشته با نوع نیازهای استان گیلان آشنا شده بود، این بار این نکته حائز اهمیت است که دولت با برنامه‌ریزی‌های کلان خود و با استفاده از نمایندگان خود در استان‌ها، اعم از استانداری و دستگاه‌های اجرایی، توانسته چه بخشی از آن نیازها را برطرف کند.

وی خاطرنشان کرد: همان طور که مطلع هستید، در این سفر پروژه ملی و کلان راه آهن که در سفرهای پیشین رییس جمهور از مطالبات اصلی مردم استان بود، رسما افتتاح می‌شود. اما استان گیلان با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد، می‌تواند در ابعاد ملی نقش آفرینی کند. متاسفانه ما نتوانستیم از این امکانات و استعدادها در اقتصاد ملی استفاده مطلوب را ببریم.

زالفی ادامه داد: جغرافیای استان، آب و هوای گیلان و طبیعت استان اگر درست مورد استفاده قرار بگیرد و سرمایه‌گذاری‌های مطلوب در آن صورت بگیرد، می‌تواند به عنوان یک گنجینه ارزشمند، نه تنها اقتصاد گیلان را شکوفا کند، بلکه در ابعاد اقتصاد ملی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. ضمن اینکه ما در اینجا نیاز به استفاده از ذخایر نداریم؛ در بعد ملی، عمده استفاده ما از نفت، به عنوان یک ثروت بین‌نسلی و یک ذخیره تمام‌شدنی است.

وی افزود: ما در استان گیلان پتانسیل‌هایی داریم که به عنوان ثروتی بی‌نهایت قلمداد می‌شوند. مثلا اگر در حوزه گردشگری مثل همه جای دنیا به صورت درست سرمایه‌گذاری کنیم، چه قدر می‌توانیم در استان ثروت آفرینی کنیم و اشتغال ایجاد کنیم.

عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری گفت: حوزه گردشگری علاوه بر ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی، نشاط آفرین هم هست؛ یکی از مشکلات اساسی که امروز گریبانگیر مردم ما در کشور شده، کمبود شادی و نشاط است. این امر یکی از مصیبت‌های ماست و اینکه می‌گویند گستردگی بیماری‌ها و میزان مصرف دارو در کشور ما زیاد بوده و از نرم متوسط جهانی و دست‌کم از متوسط کشورهای توسعه یافته بیشتر است، به باور من به دلیل فقدان یا ضعف در حوزه شادمانی و نشاط است که ما کمتر از آن برخوردار هستیم. این مساله نه تنها بر جسم انسان، بلکه بر روح و روان انسان نیز تاثیرگذار است و به باور من، تقویت حوزه گردشگری می‌تواند به کاهش انواع بیماری‌ها و مصرف دارو و در نتیجه به صرفه‌جویی منابع ملی بیانجامد.

وی تصریح کرد: حوزه گردشگری حوزه‌ای است که ما به طور جدی انتظار داریم تا در برنامه‌های این دوره سفر آقای روحانی گنجانده شود و یک تیمی به طور مستقل روی این پروسه کار کنند و ببینند که برای شکوفا شدن این بخش چه می‌توانند بکنند. وجود جنگل، دریا، آب و هوای معتدل که نه گرم است و نه سرد، برای جذب گردشگر داخلی و خارجی شرایط بسیار مطلوبی فراهم کرده است.

زالفی ضمن تقدیر از زحمات دولت در زمینه احداث و تکمیل پروژه راه‌آهن قزوین به رشت در این وانفسای مشکلات عدیده اقتصادی، گفت: واقعیت قضیه این است که پروژه راه‌آهن گیلان هنوز تکمیل نیست و یک پروژه ناکامل و ابتر است. این پروژه زمانی تکمیل خواهد شد که خط آهن به بندر کاسپین، گمرک و منطقه آزاد بندرانزلی  و نهایتا به آستارا ختم شود. می‌دانیم که دولت برنامه‌هایی برای تحقق این امر دارد، اما این امر باید با تخصیص اعتبارات ویژه، بتواند هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسد تا بتواند در ابعاد ملی به اقتصاد ایران کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: انتظار مردم گیلان از رییس جمهور این است که پروژه راه‌آهن به صورت نیمه کاره رها نشود و با تخصیص به موقع و سریع بودجه، این خط از منطقه آستارا به راه‌آهن بین‌المللی کشور همسایه، جمهوری آذربایجان متصل شود.

مدیرعامل اسبق سازمان بازیافت و پسماند شهرداری رشت گفت: نکته مهم دیگر، بحث محیط زیست استان است؛ آنچه از قابلیت‌های گردشگری گیلان گفته شد، زمانی یک مزیت قلمداد خواهد شد و قابلیت بهره‌برداری خواهد داشت که محیط زیست استان آسیب نبیند. در حوزه محیط زیست، بحث پسماند یکی از معضلات جدی سه استان شمالی کشور، از جمله استان گیلان است که هرچه سریعتر باید به داد گیلان رسید تا به تالاب انزلی، رودخانه‌های درون استان و محیط زیست آسیب بیشتری وارد نشود.

وی افزود: قطعا با این اعتبارات قطره‌چکانی نمی‌توانیم به جایی برسیم. شاهد هستید هر سال وقایعی که در منطقه سراوان اتفاق می‌افتد و چه قدر آن منطقه و کل استان را متاثر می‌کند. لذا موضوعی که خواست جدی مردم استان است، تعیین تکلیف و تامین منابع لازم و مکفی برای سامان‌دهی هرچه سریعتر پسماندهای استان گیلان است. بحث سامان‌دهی دو رودخانه زرجوب و گوهررود و موضوع فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و بیمارستانی که به این دو رودخانه می‌ریزند نیز به همین ترتیب و در همین راستا ارزیابی می‌شود.

زالفی ادامه داد: یکی دیگر از مزیت‌های استان گیلان، بحث صید و صیادی بود که متاسفانه مجموعه فاضلاب، دریا را هم متاثر کرده و آب‌زیان و ماهیان دریای خزر هم به تبع آن متاثر شده‌اند و انتظار می‌رود که رییس جمهور محترم و هیأت همراه در این سفر توجه ویژه‌ای به حل معضل پسماند و آلودگی تالاب و رودخانه‌های استان داشته باشند.

وی در ادامه عنوان کرد: به باور من در حوزه صنعت، دو بخش قابل توجه است. نخست بحث استارت‌آپ‌ها و ورود فناوری‌های جدید به کشور است که جوانان مستعد و زیادی داریم که در این حوزه فعالیت می‌کنند. حضور این جوانان و ارایه طرح‌ها و پروژه‌های متعدد، توجه ویژه به پارک علم و فناوری گیلان را می‌طلبد. متاسفانه جوانان ما امکان این که طرح‌ها پروژه‌ها و اندیشه‌ و فکر نوی خود را اجرایی کنند ندارند. به باور من در حوزه تسهیلات می‌توان به تقویت پارک علم و فناوری گیلان کمک شایانی کرد.

فرماندار شهرستان رشت در دولت اصلاحات گفت: ما صنایعی داریم که سخت‌افزارشان آماده است اما با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت اسمی تولیدشان کار می‌کنند. در این شرایط به دنبال جذب تسهیلات برای پروژه‌های جدید نیستیم؛ بلکه همین پروژه‌های موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی گیلان که هزینه‌های گزافی برای تکمیل و عملیاتی شدنشان صورت گرفته و نیروی انسانی ماهر اعم از کارگر ساده و تکنیسین‌های باتجربه و تحصیل‌کرده در آن مشغول به کار بوده‌اند، گاها به دلیل عدم تامین سرمایه در گردش، از فعالیت با حداکثر طرفیت تولید بازمانده‌اند.

وی ادامه داد: در این شرایط اقتصادی که کشور با تحریم مواجه است، اگر می‌خواهیم یک گام به جلو برداریم، بدون اینکه نیاز به توسعه سخت افزاری و آموزش نیروی جدید انسانی داشته باشیم، می‌توانیم کمک کنیم تا کارخانه‌ها و صنایع موجود با حداکثر ظرفیت به فعالیت بپردازند. بدین ترتیب شاید بتوانیم با یک پنجم سرمایه لازم، شغل و تولید ایجاد کنیم.

زالفی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه در این چند محور ذکر شده بتوانیم موافقت رییس جمهور را با تخصیص بودجه و امکانات به استان جلب کنیم، بدون تردید سفر رییس جمهور به گیلان، جزو موفق‌ترین سفرهای رییس جمهور به استان‌ها خواهد بود.

  • منبع خبر : رُوار