فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر لزوم داشتن نگاهی امیدوارانه به آینده گفت: سکان اقتدار در دریاها در گام دوم انقلاب، به نسل جوان سپرده می شود.

 امیر دریادار حسین خانزادی روز پنجشنبه در مراسم دانش آموختگی و دریافت درجه دانش آموزان مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت اظهار کرد: ایمان، شجاعت و دانش سه ویژگی مهم کارکنان نداجاست که در کنار حفظ روحیه و امید، باید از آن برخوردار باشند.
وی افزود: در عرصه های مختلف، کار تمدن سازی آغاز شده و تکلیف بزرگ ما ، احیاء تمدن دریایی ایران است و امروز در آغاز راهی هستیم که نیروی دریایی مکلف است که مظهر اقتدار در منطقه باشد.
دریادار خانزادی با اشاره به موقعیت سوق الجیشی ایران در منطقه خاورمیانه و دارا بودن سهم عمده ای از انرژی جهان اضافه کرد: جوانانی که گام دوم انقلاب باید به دست آنان محقق شود؛ توجه داشته باشند که قرار گرفتن در منطقه خاورمیانه ، ظرفیت های بزرگی را از نظر گذرگاهی و محور بودن در کره زمین و به عنوان نقطه اتصال سه قاره بزرگ جهان برای ایران مهیا کرده است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید براینکه ایجاد کوچکترین خلل در جابجایی انرژی در مسیرهای مختلف خاورمیانه، فاجعه بزرگ جهانی را به دنبال دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران به تنهایی در خلیج فارس، سواحل گسترده ای را از آن خود کرده و ظرفیت بهره مندی از دریا را برای انباشت ثروت از طریق تجارت در دریا فراهم ساخته است.
به گفته دریادار خانزادی؛ خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و منطقه اقیانوس هند ظرفیت بسیار بزرگ دریایی را در اختیار ایران قرار می‌دهند تا به عنوان کشور دریایی علاوه بر بهره‌مندی از آنها، به عنوان تمدن دریایی اتصال خود را با جهان برقرار کند.
وی تاکید کرد: دریای خزر در شمال ایران فرصت بزرگی برای افزایش تعامل و دوستی و همکاری با کشورهای منطقه است و اتصال این دریا به جنوب از طریق کریدور شمال – جنوب ، ظرفیت های عظیمی در جهت انتقال و جابجایی کالا با بهایی کمتر فراهم ساخته است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه امنیت این مسیرها برعهده مردانی است که با تجهیزات نیروی دریایی امکان بهره مندی از این فرصت طلایی را برای ایران اسلامی فراهم می سازند، گفت: نسل جدید انقلاب با تامین امنیت دریایی ، برای ملت شریف ایران منزلت و اقتدار را به ارمغان می آورد و این ظرفیت های بزرگ نیازمند برقراری امنیت پایدار و جمعی است.
دریادار خانزادی با تاکید بر لزوم افتخار به گذشته و امید به آینده در راستای پاسداشت ارزش ها و آرمان هایی که انقلاب اسلامی را به این درجه از اقتدار رسانده، افزود: نگاه به گذشته، چهار دهه افتخار و غرور را نمایش می دهد و کاری که فرزندان انقلاب در دوران دفاع مقدس و دهه اول انقلاب انجام دادند، باعث شد تا دست دشمنان برای همیشه از ایران اسلامی کوتاه شود و با اقتدار اجازه ندادیم یک وجب از خاک ایران به دست دشمن بیفتد.
وی با تاکید بر اینکه نداجا در آموزش به استقلال و خودکفایی رسیده، گفت: اگر در گذشته نیازمند اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور بودیم؛ امروز به استقلال و خودکفایی رسیده ایم و در عرصه سازندگی با استفاده از ظرفیت های ملی و دانش بومی در مراکز صنعتی و تحقیقاتی و آموزشی ، جوانان این سرزمین به پیچیده ترین تجهیزات نظامی دست یافته اند.
دریادار خانزادی تاکید کرد: منطقه خاورمیانه از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است حال اینکه طی سال های متمادی، جریان های استکباری اجازه نداده اند ملت‌های منطقه از ظرفیت ها بهره مند شوند اما جمهوری اسلامی ایران در مرکز منطقه غرب آسیا ، موقعیت گذرگاهی ویژه ای دارد.

امید واقع بینانه به آینده در راستای بیانیه گام دوم انقلاب
فرمانده مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت نیز در این مراسم گفت: این مرکز در چهار گروه عرشه، تاکتیک، آماد و تفنگدار دریایی در ۱۸ رسته در مقطع تخصص های اولیه فعالیت دارد.
ناخدا یکم ستاد آریا شفقت رودسری افزود: جوانان دانش آموخته به رسالت خویش واقف بوده و با خودسازی معنوی ، نصب العین قرار دادن اصل ولایتمداری و با برخورداری از روحیه جهاد و شهادت طلبی، آماده خدمت به کشور می شوند.
وی تاکید کرد: رویکردهای چندین ساله در کنار موفقیت های چشمگیر نیروی دریایی با بهره گیری از رهنمودهای رهبری و استفاده از تجارب افراد متخصص و با تجربه در راستای تحقق اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش آفرینی می کنند.
ناخدا شفقت تصریح کرد: مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت علاوه بر ارتقاء کیفیت آموزشی در راستای آموزش نیروی انسانی توانمند، به حوزه های تربیتی نیز توجهی ویژه دارد و اهتمام به ارتقاء سطح مهارت و تقویت بصیرت و ولایتمداری کارکنان را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: تربیت و آموزش نیروی انسانی ماهر و استفاده هدفمند از اساتید و مربیان باتجربه در انتقال فرهنگ و معارف انقلاب اسلامی و همچنین ارتقاء اعتماد به نفس و تقویت بنیه اعتقادی در کنار نیازسنجی، نوسازی و بازسازی تجهیزات با استفاده از توانمندی های داخلی در قالب فعالیت کارگروه های عرشه، آماد ، مکانیک و فناوری اطلاعات به منظور حفظ ظرفیت های موجود برای استفاده در زمان لازم از دیگر فعالیت های این مرکز است.
ناوگان شمال و منطقه چهارم دریایی امام رضا(ع) در استان گیلان و شهرستان انزلی و مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم در شهر رشت استقرار دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا